باطری لیتیوم پلیمر برای sim800l

1 سال قبل
126 بازدید

0

ببخشید استاد گفته در پروژه واقعی و عملی باید یک باطری لیتیوم پلیمر با تغذیه ماژول sim800l موازی کرد تا سیستم دچار مشکل نشود و قابل اطمینان باشه.

از اونجایی که استادمون ظاهرا زیاد تجربه عملی و در صنعت ندارع بفرمایید آیا این موضوع درسته؟

همچنین اگر درسته لطفا راهنمایی کنید در صورت استفاده از باطری لیتیوم پلیمر ولتاژ خروجی ۲۵۹۶ که میشود ورودی باطری سپس ماژول را باید روی چند ولت تنظیم کنیم؟

ضمنا این باطری که دائم به منبع تغذیه وصل هست و شارژ اون قطع و وصل نمیشه زود خراب نمیشه یا باعث انفجار و آتش سوزی نمیشه؟

03 شهریور 02 در 05:04
راحله
1

افزودن دیدگاه

1 پاسخ ثبت شده است
0

با سلام

بنده نیز با استاد شما موافق هستم و با تست و خطا به این موضوع رسیده ام.

حتما یک باتری نیز در سیستم خود باید قرار بدهید.

دلیل این موضوع جریان کشی شدید ماژول GSM می باشد که این جریان کشی گاها بالا 2.5 آمپر می رود و ماژول تغذیه نمی تواند این میزان را تحمل کند.

در صورت قرار دادن خازن اضافی این مشکل را نیز حل نمیکنید بلکه تشدید میکند و دلیل این امر ایجاد ریپل ولتاژ می باشد.

بهترین گزینه استفاده از باتری می باشد (ظرفیت باتری نیز نیازی نمی باشد خیلی زیاد باشد در حد 300mA هم کافی است)

باتری را دقیقا به 2 سر ماژول وصل کرده و تغذیه را نیز بر روی 3.8 الی 4 ولت تنظیم کنید (البته این موضوع برای ماژول های برند های دیگه اوکی هست ولی ماژول های SIM800 یک مقدار حساس هستن و امکان دارد زیر 4 ولت برایشان کم باشد از این رو تست کنید در صورتی که اوکی بود در این رنج و در غیر این صورت بر روی 4.2 تنظیم کنید)

دلیل این موضوع که اعلام کردم زیر 4 ولت تنظیم کنید، این می باشد که باتری را در حالت Store قرار بدهید تا در طولانی مدت مشکلی برایش پیش نیاید

ویرایش اول:

در مورد انفجار و سوختن.

باتری های لیتیومی 2 دسته میشن لیتیوم پلیمر و لیتیوم آیون

باتری های لیتیوم پلیمر از نظر اندازه کوچک تر و ظرفیت بالاتری رو دارند البته قدرت جریان دهی نیز بالاتری دارند یا به اصطلاح C بالاتری رو می توانند تولید کنند. در مقابل در اثر فشار و سوراخ شدن به شددت آسیب پذیر هستند و با یک سوراخ ساده شروع به تولید دود و حرارت و آتش و گاها انفجار مواجه می شوند، این مورد باتری ها بیشتر در گوشی ها و کواد کوپتر ها کاربرد دارد.

باتری های لیتیوم آیون اکثرا شبیه باتری های قلمی تولید میشن و این موارد نسبت به حجمی که دارند ظرفیت پایین تری دارند (البته مدل های جدید بسیار قوی شدن) و از C کمتری برخوردارند (البته در مدل های جدید با C بالا نیز تولید میشوند)

در صورت سوراخ شدن فقط دود و حرارت دارند و آسیب دیگری تولید نمیکنند.

در محیط با دما بالا (منظورم دما منطقی در حدود 50 درجه) مشکلی پیش نمی آید و به درستی کار میکنند. افزایش حرارت نیز بیشتر مربوط به جریان کشی بالا و شارژ با جریان بالا می باشد که می توانید با کنترل هر 2 کل سیستم را کنترل کنید

04 شهریور 02 در 04:45
محمد دمیرچی
4030

پس من فکر میکردم نیاز با باطری ۱۲۰۰mA هست تا ماژول هیچگاه ریست نشود یعنی به نظرم استاد اینطور گفت یا در اینترنت جایی خوندم که شما می فرمایید با تجربه به این نتیجه رسیده اید که ۳۰۰ ma کافی است. ممنون این نکته ی بسیار مهم و کاربردی بود. اگر امکان داره درباره خطرات و احتمال انفجار و آتش سوزی باطری لیتیوم پلیمر در حالت اتصال دایم به منبع تغذیه و محیط بسته و گرم هم توضیح بفرمایید.  – راحله 02-06-04 در 05:01

پاسخ ویرایش شد  – محمد دمیرچی 02-06-05 در 08:44

سلام. چندجا خوندم گفته بودن باطری ۱۰۰۰ اما شما فرمودید باطری ۳۰۰ میلی آمپر میشه بفرمایید دلیل این اختلاف چیه و آیا یکباطری ۳۰۰ میلی آمپر واقعا توان از بین بردن کامل مشکلات مربوط به نوسان را دارد؟  – راحله 02-06-12 در 09:38

خدمتتون عرض کردم بنده از این باتری برای نوسان گیری استفاده میکنم. قبلا هم عرض کردم ظرفیت باتری کافی است در حد قابل قبول باشد همین. همین الان از باتری 450 میلی آمپری در حال استفاده هستم. هر چقدر هم این مقدار بیشتر باید احتمال نویز کمتر میشود. ولی لزومی ندارد (البته این موضوع به c باتری نیز تاثیر دارد برای مثال یک باتری 1000 که 1c باشد با باتری 300 میلی که 3c باشد در این شرایط یکسان عمل میکنند چون هر 2 حداکثر 1 آمپر لحظه ای میدهند.  – محمد دمیرچی 02-06-12 در 12:29

خیلی ممنون. ببخشید قبلا هم پرسیدم شما هم پاسخ خوب و واضحی دادید اما هنوز شک دارم و نگرانم، من با آردینو و sim800l میخوام یک دستگاه درست کنم برای باغ پدربزرگم که بتونه از راه دور هروقت خواست موتور چاهش رو روشن که منبع پر بشه برای آبیاری قطره ای، اما اونجا فقط یک اطاقک کوچک داره پر از چوب وسایل باغبانی ناچارم دستگاه رو اونجا بذارم اما واقعا نگرانم باطری لیتیوم پلیمری که برای sim800 میذارم یک وقت دچارانفجار و آتش سوی بشه و ضرر سنگینی به باغ ها وارد کنه، لطفا براساس تجربه و تخصص خودتون در این مورد مشاوره بدید که نگرانیم بجاست یا دچار ترس و وسواس شدم و میتوانم با خیال آسوده از باطری لیتیوم پلیم در این مکان تنگ و گرم و پر از هیزم استفاده کنم؟  – راحله 02-06-12 در 01:35

خواهش میکنم ، نگرانی شما همچین بد هم نیست، بالاخره مکانی که میخواهید قرار بدهید چون در دسترس نیست و از طرفی نیز احتمال آتش سوزی هست یک مقدار خطرناک می باشد، در این شرایط پیشنهاد میکنم از 3 عدد باتری نیکلی که با هم سری شده باشند استفاده کنید با ظرفیت حدودا 600 الی 800 میلی آمپر کافی می باشد تا ولتاژ 3.6 ولت را برای شما ایجاد کنند. یا کل مدار خود را داخل یک محفظه ای که از جنس پلیمر های ضد آتش قرار بدهید تا این احتمال کم نیز 0 شود. این را نیز به شما میگویم احتمال این که آسیب ببیند زیر 1 درصد می باشد ولی بخواهید safe رفتار کنید این امکان وجود دارد.  – محمد دمیرچی 02-06-13 در 04:39

واقعا سپاس گزارم. منظورتون باطریهای قلمی نیکل کادمیوم هست؟ سوال دیگر اینکه ۳.۶ دهم برای ماژول سیمکارت کم نیست؟  – راحله 02-06-13 در 06:23

این نوع باتری ها نوع های مختلفی دارن، ولی به صورت کلی به هر کدام از این باتری ها 1.2 ولتی هستند و در شارژ کامل به 1.4 ولت میرسند و 3 عدد از انها می شود 3.6 الی 4.2 که برای سیم کارت مناسب می شود. البته در این موارد بهتر هست از ظرفیت های بالاتر استفاده کنید که کم نیایید.  – محمد دمیرچی 02-06-13 در 08:08

تشکر. ببخشید در یکی از سوالات انجمن دیدم با راهنمایی شما برای حل مشکل نوسان sim800 از dtr استفاده کردند و ظاهرا باطری نذاشتن، این روش‌چطوری هست؟ Dtr مگر برای حالت اسلیپ نیست؟  – راحله 02-06-13 در 08:35

dtr به معنی Data Terminal Ready هست مربوط به پایه سریال هست که وقتی ماژول روشن میشه و میخواد دیتا ارسال کنه از طریق این پایه اعلام میکنه، ربطی به باتری ندارد.  – محمد دمیرچی 02-06-13 در 10:55

یعنی وقتی نوسان برق برای sim800 ایجاد مشکل میکنه و قطع میشه ولتاژ dtr قطعا برای زمان بسیار کوچکی تغییر میکنه؟  – راحله 02-06-13 در 11:34

خیر، زمانی که ماژول میخواهد دیتا جدید ارسال کند این پایه low می شود. مربوط به پروتکل serial روی برد می باشد  – محمد دمیرچی 02-06-14 در 05:38

برای امتحان و اینکه ماژول ریست بشه از سیمهای نازک برای تغذیه استفاده کردم و مولتی متر را به dtr وصل کردم، هربار که ماژول ریست میشد ولتاژ low میشود، دلیل این اتفاق چیست؟ در این حالت که ماژول نمیخواهد دیتا ارسال کند و فقط ریست میشود  – راحله 02-06-14 در 05:56

این مطلب را مطالعه کنید. https://www.electronics-notes.com/articles/connectivity/serial-data-communications/rs232-signal-voltage-levels.php سوال دیگه ای در این باره در یک سوال جدید مطرح کنید  – محمد دمیرچی 02-06-14 در 10:22

افزودن دیدگاه

انجمن کافه‌ربات © 1400