عمل کردن رله در صورت قطع تغذیه

6 ماه قبل
54 بازدید

0

سلام و قت بخیر. یک ماژول رله 5 ولت اکتیو لو برای در برقی خونه وصل کردم که پایه دیتاش به آردینو متصل میشه اما مشکل اینجاست که اگر به هر دلیلی برای حتی برای لحظاتی برق آردینو و طبیعتا تغذیه رله قطع بشه، رله عمل میکنه درباز میشه!!! چطور میتونم کاری کنم که این مشکل پیش‌نیاد و اگر تغذیه ماژول رله قطع شد نرمالی کلوز عمل نکنه و قبل برقی باز نشه، حتی یک لحظه هم که این اتفاق میافته رله وصل میشه و قفل باز میشه!

06 آذر 02 در 12:40
راحله
1

افزودن دیدگاه

1 پاسخ ثبت شده است
0

با سلام.

برای این مشکل 2 راه حل وجود دارد.

راه اول (ارزانتر و پیشنهادی):

سیم برق را به COM یکی از رله ها وصل کنید. سپس سیم مثبت (فاز) برق ورودی درب باز کن را به کنتاکت NO ماژول رله وصل کنید. سیم دیگر در باز کن (نول) را مستقیماً به نول وصل کنید.

حال پایه آردوینو کنترل کننده آن را همیشه روی HIGH نگه دارید. در اینصورت، کنتاکت NO برق نخواهد داشت. اگر برق قطع شود، NC برقدار می شود که به جایی وصل نیست. اگر به هنگام قطع برق، به هر دلیلی درب شما باز می شود، یک عدد خازن را با درب باز کن موازی ببندید.

راه دوم:

از باتری اسیدی و ماژول شارژر باتری برای تغذیه آردوینو و ماژول رله استفاده کنید. در نحوه سیم کشی دقت داشته باشید. چون بعضی از مدلهای ماژول رله، 12 ولتی است و بعضی دیگر 5 ولتی هستند.

در این صورت، باتری شما همیشه شارژ است و پس از قطع برق نیز بسته به ظرفیت باتری اسیدی، تا ساعتها مانع باز شدن درب می شود.

06 آذر 02 در 01:33
مجید مرآتی
579

ممنون براساس روش اول برای لامپ چه کار کنم، یک لامپ هم وصل کردم اون هم همین مشکل رو داره وقتی رله خاموشه روشن میشه!  – راحله 02-09-06 در 03:40

یعنی منظورتون اینه که به جای nc از no استقاده کنم و پایه آردینو رو high نگه دارم و هر وقت خواستم درباز بشه اون پایه رو low کنم  – راحله 02-09-07 در 05:50

بله از NO استفاده کنید و همیشه خروجی آردوینو را HIGH نگه دارید  – مجید مرآتی 02-09-08 در 01:15

ببخشید از nc استفاده کنم یا no?  – راحله 02-09-08 در 02:00

اصلاح شد  – مجید مرآتی 02-09-12 در 07:38

افزودن دیدگاه

انجمن کافه‌ربات © 1400