سوال درباره ماژول شارژ باطری لیتیومی

4 ماه قبل
111 بازدید

0

سلام چند سوال درباره ماژول شارژ باطری لیتیومی۳ سل:

۱- با توجه به قیمت بسیار پایین این ماژول آیا قابل اعتماد برای استفاده دائمی و طولانی مدت در جایی که شاید سالی یکبارم بش سر نزنیم هست؟

۲- در صورت استفاده از این ماژول در یک دستگاه به عنوان باطری پشتیبان که دایم به شارژه نیاز به مدار محافظ جریان هم هست یا خود این ماژول این کار را هم انجام میده؟

۳- برای این ماژول نوشته شده ۱۱.۱ ولت ۱۰ آمپر، این یعنی چی؟ یعنی تا ۱۱.۱ ولت شارژ می‌کنه یا این عدد معنی دیگری داره؟ مگر ولتاژ فول سه باطری لیتیومی ۱۲.۶ ولت نیست؟ 

۴ - این ماژول قابلیت افزایش ایمنی باطری لیتیومی و کاهش خطر انفجار و محافظت از باطری لیتیومی در مواردی مثل اتصال کوتاه مثبت و منفی یا زیادی شارژ شدن در حال اتصال دایم به منبع تغذیه که میگن باعث انفجار باطری لیتیومی میشه را هم دارد؟

22 دی 02 در 01:24
راحله
1

افزودن دیدگاه

1 پاسخ ثبت شده است
0

با سلام

بله ماژول های BMS ماژول های قابل اعتمادی هستن

این ماژول ها عملیات شارژ و کنترل جریان را انجام نمیدهند.

فقط در زمان هایی که ولتاژ و جریان  از حدی که برای ماژول تعریف شده است بیشتر بشود جلو آن را میگیرند.

ولتاژ اسمی باتری لیتومی 3.7 ولت هست و ولتاژ شارژ کامل آن 4.2 که در ضرب 3 عدد باتری انجام بدهید می شود 11.1 . 12.6

اگر باتری لیتومی را میخواهید به عنوان باتری بک آپ قرار بدهید 2 نکته را توجه داشته باشید.

اگر احتمال قطعی برق شما زیاد می باشد و وارد سیکل های شارژ و دشارژ زیادی می شوید که به همین صورت نرمال ببندید.

در صورتی که قطع برق زیادی ندارید بهتر است ولتاژ شارژر را بر روی 11.5 الی 12 قرار بدهید که باتری را وارد مود Store کند که آسیب کمتری به باتری در طولانی مدت برسد یا از باتری اسیدی استفاده کنید که خیلی از پیچیدگی های سیستم کم میکند.

ویرایش اول:

با توجه به این شرایط بهتر است روی 12 ولت تنظیم کنید

دلیل این امر قرار دادن باتری در سطح ولتاژی بین 3.7 تا 3.9 ولت هست.

در این ولتاژ باتری آسیب کمتری در طولانی مدت وقتی داعم زیر شارژ می باشد میگیرد.

منظور از جریان ثابت: بیاید فرض کنیم برق شما برای 1 ساعت قطع شده است و در این زمان سطح ولتاژ باتری شما به 3 ولت رسیده است و مدار BMS وارد عمل شده است و خروجی را قطع کرده است.

با وصل شدن برق ورودی در صورتی که جریان محدود کننده نداشته باشید باتری شما میخواد با حداکثر جریانی که میتواند شروع به شارژ کند که در این جا به 2 عامل برمیگردد یا ظرفیت باتری شما مشکل پیدا کرده باشد و باتری نتواند جریان بکشد یا منبع شما نتواند جریان بدهد.

اگر هر 2 این شرایط مهیا باشد باتری شما میتواند تا 5 آمپر نیز جریان بکشد. در این شرایط اگر BMS وارد عمل نشود به باتری شما آسیب میرسد.

قرار دادن ماژول که کنترل جریان داشته باشد برای این وجود دارد که باتری شما را در حالت جریان ثابت (بیشتر از حدی که برایش تعریف کرده اید) شارژ نکند و به درستی شارژ انجام شود.

ویراش دوم:

این باک بوست که انتخاب کرده اید مناسب هست.

برای شارژ شدن نیز خیر دیر و سریع شارژ شدن به خصلت باتری برمیگردد.

برای این موضوع به گفته ایلان ماسک اشاره میکنم.

گفته بودند که باتری ها شبیه پارکینگ خالی فرض کنید. و الکترون ها را ماشین هایی که وارد این پارکینگ میشن فرض کنید.

وقتی خالی هست به سرعت میشود خیلی ها را وارد کرد و وقتی پر میشود برای پارک کردن خودرو های (الکترون ها) جدید کار سخت‌تر می شود و در نتیجه سرعت شارژ در بازه بیشتر از 80 -90 درصد کندتر می شود.

23 دی 02 در 05:59
محمد دمیرچی
3730

برای ویلا می‌خوام استفاده کنم و قطع برق زیادی نداریم و گاهی تابستانها شاید روزی نیم تا یک ساعت قطع بشه یا شایدم قطع نشه. با این شرایط می فرمایید ولتاژ آداپتور برای ماژول شارژ ۳ سل را روی ۱۲ ولت قرار دهم؟ مگر مجموع فول شارژ سه باطری ۱۲.۶ ولت نیست، اگر روی ۱۲ ولت قرار بدم باطری ها شارژ میشن؟؟ و یک سوال دیکه درباره جریان داشتم: متوجه نمیشم چرا وقتی ماژول شارژ در صورت شارژ ماکزیمم شارژ رو قطع می‌کنه چطور جریان می‌تونه باطری رو خراب کنه وقتی جریانی نیست؟؟  – راحله 02-10-23 در 03:01

پاسخ ویرایش شد  – محمد دمیرچی 02-10-24 در 04:50

از ماژول افزاینده کاهنده زیر استفاده کنم مشکل محدود کننده جریان حل میشه؟ https://thecaferobot.com/store/adjustable-buck-boost-constant-voltage-and-constant-current-power-module  – راحله 02-10-25 در 05:30

این ماژول وقتی شارژ به نزدیکی های ماکزیمم میرسه سرعت شارژ رو کاهش میده؟ سه تا باطری رو گذاشتم شارژ از ۹.۸ ولت تا ۱۱.۲ولت رو تو دوساعت رفته اما از ۱۱.۲ تا ۱۱.۵۶ ولت رو تو ۲۱ ساعت! ولتاژ هم رو ۱۲.۶ ولته.  – راحله 02-10-25 در 05:31

پاسخ ویرایش شد  – محمد دمیرچی 02-10-25 در 08:31

ممنون توضیحتون درباره شارژ باطری خیلی عالی بود  – راحله 02-10-25 در 09:43

درباره افزاینده من از ۶۰۰۹ استفاده کردم و مشکل خاصی نداشته، سوالم این بود که با ماژول افزاینده ای که لینکش رو گذاشتم رو بخرم و عوض کنم یا همون ۶۰۰۹ که الان دارم استفاده میکنم، جواب کار رو میده و در بلند مدت هم مشکلی ایجاد نمیکنیه؟ ولتاژ رو هم روی ۱۲.۴ ولت گذاشتم, در کنار شارژ شدن و خراب نشدن باطری ها بیشتر نگران انفجار و آتش گرفتن باطری هستم چون ممکنه مثلاً یک ماه به اون ویلا نریم، ازین بابت جای نگرانی هست؟  – راحله 02-10-25 در 01:03

احتمال ترکیدن باتری بسیار پایین هست ولی هست، در مورد افزایش ولتاژ به دلیل اینکه تغذیه شما خودش 12 ولت هست منطقی نیست. پیشنهاد میکنم یا عوض کنید یا مستقیم وصل کنید، البته درصورتی که جریان منبع شما محدود باشد.  – محمد دمیرچی 02-10-26 در 05:20

ببخشید از چه نظر منطقی نیست؟؟ خطری ایجاد می‌کنه یا از نظر دیگری می فرمایید؟آداپتورم روش نوشته ۱۲ ولت ۵ آمپر  – راحله 02-10-26 در 05:47

از این نظر که بوستی که انجام میدهید خیلی کم میباشد و تقریبا این ماژول افزاینده شما کار خاصی انجام نمیدهد.  – محمد دمیرچی 02-10-26 در 12:05

بله ممنون متوجه منظورتون شدم. اما آخه وقتی ماژول افزایده رو بر میدارم به خاطر دیودهای و... ولتاژ تغذیه مدار و ولتاژ شارژ باطری از ۱۲ ولت هم کمتر میشود اما وقتی افزاینده رو میذارم حداقل میتونم تغذیه رو روی ۱۲.۵و ولتاژ شارژ رو روی کمی بیشتر از ۱۲ فیکس کنم... طبیعتاً با ولتاژ زیر ۱۳ یا ۱۲.۶ باطری هیچوقت فول نمیشه که ماژول شارژ رو قطع کنه در این حالت باطری آسیب نمی‌بینه یا خطری ایجاد نمیشه؟  – راحله 02-10-26 در 01:17

دقیقا چون با دیود به زیر 12 می آید عرض کردم که مناسب می باشد. نیازی نیست باتری را فول شارژ کنید حدودا 3.8 الی 3.9 ولت بشن باتری ها کافی می باشد، که دقیقا زیر 12 ولت می شود.  – محمد دمیرچی 02-10-27 در 05:15

ممنون از پاسخدهی شما. اینکه ماژول قطع نمیکنه و باطری های من دایما به شارژ هستن جریانی نمی‌کشم و مشکلی ایجاد نمیکنه؟  – راحله 02-10-27 در 06:03

خیر مشکلی نیست  – محمد دمیرچی 02-10-27 در 07:08

ببخشید این ماژول مصرفی است و باید همراه باطری ها یا زودتر تعویض بشه یا خیر؟ و سوال دیگه اینکه آیا این ماژول از باطری دربرابر گرم شدن هم محافظت میکنه؟  – راحله 02-11-02 در 03:17

خیر، تا زمانی که ماژول آسیب نبیند تا مدت ها کار میکند - بله، بر روی بعضی از مدل ها جا برای هویه کردن NTC (سنسور دما) وجود دارد که با اندازه گیری دما بتواند از این مورد نیز محافظت کند.  – محمد دمیرچی 02-11-03 در 05:29

سلام ببخشید من یک دونه ماژول شارژ 3 سل بیست آمپر(سبز رنگه) دارم اگر از همین به جای ده آمپر برای باطری استفاده کنم مشکلی نداره؟  – راحله 02-12-12 در 07:55

لینک محصول مورد نظر را نیز قرار بدهید ممنون میشم، اگر منظور شما از شارژر BMS می باشد، این ماژول شارژر نمی باشد، ماژول مدیریت باتری می باشد و کاری ندارد شما با چه جریانی شارژ میکنید. فقط درصورتی که سطح ولتاژ و جریان از حد استاندارد بالاتر برود خروجی را قطع میکند. همچنین در جریان کشی نیز همین اتفاق می افتد.  – محمد دمیرچی 02-12-12 در 11:36

افزودن دیدگاه

انجمن کافه‌ربات © 1400