فلایت کنترل برای کواد

2 ماه قبل
37 بازدید

1

با سلام 

بنده مبتدی هستم ، خواستم یه کواد بسازم با حداقل هزینه و البته تا اونجایی که راه داره مداومت پروازی و برد بالایی داشته باشه

مشکل من توی فلایت کنترل هستش

کواد هایی که تو بازار هست معمولا از دو باند فرکانس استفاده میشه معمولا ار 2.4 برای فرمان دادن و 5.8 برای ارسال تصویر

خواستم ببینم از باند های فرکانس  دیگه مثل 915 یا 433 لورا میشه استفاده کرد یا نه لطفا ماژول رو هم معرفی کنید

من نظرم روی NRF و آردوینو گرو مینی و ژایرو هستش ...

و

19 اسفند 02 در 08:04
saeed pir
11

افزودن دیدگاه

1 پاسخ ثبت شده است
0

با سلام

با توجه به تجربه ای که در این زمینه دارم.

در مرحله اول LoRa درست است رنج بالایی دارد ولی سرعت پایینی دارد و به درد پردازش های کواد نمیخورد.

NRF آبشن خوبی هست ولی رنج خیلی بالایی را نمی توانید ازش بگیرید (خودم این کار را انجام دادم)

در مورد فلایت کنترل نیز درصورتی که از موتور های براش لس میخواهید استفاده کنید آردوینو Nano رو پیشنهاد نمیکنم.

چون هم قدرت پردازشی کافی ندارد هم پایه کم خواهید آورد.

یا از فلایت کنترل های آماده استفاده کنید

یا از آردوینو Mega حداقل استفاده کنید که کتابخانه آماده برای فلایت کنترل دارد که اسمش هم  MultiWii هست.

البته ESP هم چندی هست که کتابخانه ای برای این منظور داده است.

برای بحث کنترل نیز اگر میخواهید کنترلر را نیز خودتان بسازید نیز پیشنهاد میکنم از Arduino nano به عنوان واسط استفاده کنید که در سمت فرستنده دیتا ها را از جوی استیک بگیرد و با استفاده از NRF ارسال کند. و در سمت مقابل نیز این دیتا ها را دوباره Nano بگیرد و یا به صورت PWM یا PPM به آردوینو مگا بدهد. (این فکر را نیز که NRF را به Mega وصل کنم را از سر خود بیرون کنید انقدر قدرت پردازشی وجود ندارد که بخواهید برای این کار نیز تخصیص بدهید، این مسیر را در زمان دانشجویی رفته ام)

برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنم آموزش های این سایت را بررسی کنید.

همچنین در همین سایت کار های زیادی با NRF کرده است که می توانید از همه این موارد کمک بگیرید.

19 اسفند 02 در 08:25
محمد دمیرچی
3670

سلام من همین پارسال همین کار رو داشتم انجام میدادم. از نکاتی که باید بگم اینه که ماژول nrf اصلا مناسب نیست برای شرایط شما. مشکل از ماژول نیست اما کار باهاش سخته و دشواری داره . مثلا تا بیشتر از ۱۰ متر بیشتر جواب نمیده. مشکل اصلی از اینجاس که ماژول nrf24 از پروتوکل SPI استفاده میکنه و این پروتوکل خودش بسیار حساسه یعنی شما به سیم دست بزنی توی اطلاعات نویز میفته. و همینطور خود بورد ماژول محافظ فلزی ای نداره یعنی به میدان مغناطیسی محیط خیلی حساسه و مثلا موتور که خودش پر آهن ربا و الکترومگنت هست روی کار ماژول تاثیر زیادی میزاره. توی کار من تا قبل از روشن شدن موتور ماژول کار میکرد و تا یکم گازشو میدادم موتور روشن میشد همون اولاش قطع میشد و موتور ثابت چند ثانیه میچرخید . برای همین این ماژول برای وقتیه که شما بتونید pcb سفارش بدید و ماژول رو محافظت کنید ازش و از نویز و اینا کم کنید که خیلی سخته در سطح ما ها نیست. بهتره که یه گیرنده و دسته رادیو کنترل بگیری و خیلی از وقتت رو از دست ندی چون نصف پروژه هم برای من صرف بهینه سازی ماژول nrf شد ولی نتیجه نداشت. در مورد آردوینو ولی نگران نباش اصلا . ۱۶ مگاهرتز خیلی زیاده و اصلا کم نمیاد . multiwii خودش برای آردوینو نانو طراحی شده و خوبی نانو اینه که وزن کمی داره و روی برد سوراخدار سوار میشه میتونی لحیم کنی ولی مثلا انو یا مگا توانش پردازشی بیشتر ندارن و کار باهاشون سخت تره. و اینکه در مورد ژیروسکوپ بگم که تا میتونی از لرزش کم کن مثلا یه فوم ای زیرش بزار چون ممکنه کار رو خراب کنه و بعد یه دیقه پرواز جند درجه خطا داشته باشه یعنی کوادکوپتر مایل به رفتن به یه جهتی بشه به طور کلی فقط رادیو کنترل بگیر و یه برد با هم با ماژول mpu6050 بساز  – پارسا دارا 02-12-19 در 07:50

افزودن دیدگاه

انجمن کافه‌ربات © 1400