دادن پالس فرمان به ماسفت در مبدل بوست

22 روز قبل
74 بازدید

0

سلام

با فانکشن ژنراتور یه پالس به ماسفت تو مبدل بوست دادم ولی ماسفت عمل نمیکنه

ولتاژ فانکشن 3.5 ولته؟

به نظرتون این ولتاژ برای روشن کردن ماسفت کمه؟ 

22 روز قبل
میلاد عباس زاده
3

افزودن دیدگاه

3 پاسخ ثبت شده است
0

با سلام

با توجه به مدل ماسفت مورد استفاده باید بررسی کنید. متغییری که باید مورد بررسی قرار بدهید Vgs می باشد.

و با توجه به انواع مدل ماسفت عرض میکنم احتمال کم بودن این ولتاژ خیلی زیاد می باشد چون اکثرا ماسفت های قدرت حداقل 12 ولت را نیاز دارند.

شما می توانید با یک مدار not یک درایور ماسفت ایجاد کنید و این سیگنال را به این مدار بدهید و با ولتاژ بالاتر به ماسفت نهایی خود بدهید. فقط توجه داشته باشید که خروجی شما not خواهد شد که در نتیجه duty شما در سمت سیگنال جنراتور برعکس خواهد شد که برای رفع این مشکل می توانید دوباره همین مدار را ببندید و خروجی را دوباره برعکس کنید تا به حالت نرمال برگردید.

یک نمونه از مدار 2 مرحله ای از not

اگر از یک ماسفت استفاده کنید و بخش دوم مدار را نبندید خروجی شما برعکس می ماند.

22 روز قبل
محمد دمیرچی
3670

سلام مهندس این مدار رو درست کردم ولی ولتاژ 1.15 شد با افزایش ولتاژ ورودی از 5 تا 40 ولت ولتاژ به 3.5 رسید با دیوتی سایکل 20 درصد  – میلاد عباس زاده 03-01-26 در 06:23

ببینید ولتاژ 5 ولت بالا باید دقیقا در خروجی داشته باشید. زمانی که ورودی IN به 3.3 ولت میرورد در خروجی باید 5 را داشته باشید (اون مقاومت R4 را میتوانید حذف کنید) ولتاژ خروجی همیشه با ولتاژ سمت ریل تغذیه بالا باید یکسان باشه (در حد 0.2 ولت شاید کمتر) و از چه کد ترانزیستوری برای Q های این نقشه استفاده کرده اید؟؟  – محمد دمیرچی 03-01-26 در 07:59

از 2n3904 ببخشید مهندس چطور میشه با گوشی عکس اضافه کرد  – میلاد عباس زاده 03-01-26 در 08:44

با ویرایش سوال یک عکس قرار میدهید ببینم به چه صورت شده است؟؟ ورودی را نیز به صورت دستی high و low کنید تا مورد بررسی قرار بدهید. یکی هم خروجی را دارید با اسکوپ اندازه میگیرید یا مولتی متر؟؟  – محمد دمیرچی 03-01-26 در 09:03

سلام مهندس مقاومت r4 رو حذف کردم اوکی شد ولی وقتی به گیت ماسفت وصل میکنم ولتاژش میاد رو 1.15 ممنون میشم اگه راهنمایی کنید؟  – میلاد عباس زاده 03-01-27 در 06:39

از چه کد ماسفتی دارید استفاده میکنید؟؟ شاید از نوع BJT باشد🤨🤨 چون BJT با جریان کنترل می شود و Mosfet با ولتاژ.  – محمد دمیرچی 03-01-27 در 07:20

ماسفت irfp460  – میلاد عباس زاده 03-01-27 در 10:14

با توجه به دیتاشیت ماسفت شما ولتاژ 5 ولت تغذیه بالا را به 12 الی 20 تغییر بدهید، چون Vgs شما 10 ولت هست. درصورتی که باز هم افت ولتاژ شدید بر روی پایه گیت داشتید مقدار مقاومت R5 را به 1 کیلو کاهش بدهید. کمتر از 1 کیلو نکنید!!!  – محمد دمیرچی 03-01-27 در 11:07

سلام مهندس همین کارو کردم ولتاژ 7 ولت رو گیت میاره ولی گیت روشن نمیکنه  – میلاد عباس زاده 03-01-29 در 05:57

خیلی عجیب هست، اگر مولتی متر دارید. بر روی آمپر متر قرار بدهید و یک سر را به 12 ولت و سر دیگر را به پایه گیت ماسفت خود وصل کنید (بدون بخش های دیگر) ببینید چقدر جریان کشی سمت ماسفت شما هست.  – محمد دمیرچی 03-01-29 در 06:22

مهندس تو دیتا شیت 2n3904 نوشته تحمل 200 میلی آمپر به نظرتون برای روشن کردن ماسفت کافیه؟  – میلاد عباس زاده 03-01-29 در 08:58

افزودن دیدگاه

0

مساله این هست که ماسفت کمتر از 10 میلی آمپر جریان کشی در سمت پایه گیت داره.

مساله دیگه این هست که این جریان کشی برای 2n3904 برای سمت مقاومت هست نه خود ترانزیستور

اگر بخوام کامل توضیح بدم به این صورت می باشد که وقتی روی بیس این ترانزیستور شما ولتاژ میندازید 2 سر دیگر ترانزیستور بهم وصل میشن.

در این شرایط پایه گیت ماسفت مورد نظر شما به زمین اتصال کامل میشود و وارد مود خاموش میشود.

در زمانی که ورودی 0 میشود یعنی این ترانزیستور خاموش می شود و ولتاژ تغذیه از این مقاومت عبور میکند و به پایه گیت ترانزیستور میرسد. در این شرایط ماسفت باید روشن بشود.

بحث جریان کشی ترانزیستور این مدار به این صورت میشود که زمانی که ترانزیستور روشن هست مقاومت که از مدار خارج نمی شود و در نتیجه مقداری از جریان از سمت مقاومت بالا از طریق این ترانزیستور به زمین میرود و در صورت کاهش پیدا کردن این مقاومت میزان این جریان زیاد میشود. برای همین خدمتتون عرض کردم که مقدار مقاومت را زیادی کاهش ندهید.

می توانید با نرم‌افزار های شبیه‌ساز این مساله را مشاهده کنید. (برای مثال می توانید از برنامه Evary Circut که برای اندروید می باشد استفاده کنید)

ویرایش اول

اگر به این لینک مراجعه کنید برای ماسفت 60N03P 

اعلام شده است که Maximum Gate-Source Voltage |Vgs|: 20 V پس بر روی گیت شما باید حداقل 12 ولت رو داشته باشید و باز هم نمی توانید مستقیم به سیگنال جنراتور وصل کنید.

خیلی عجیب هست که با این مدار ترانزیستوری به مشکل میخورید. میزان جریان اندازه گیری بر سر گیت را اعلام نکردید؟؟

یکی دیگر از روش های راه اندازی ماسفت ها استفاده از ماسفت درایور هست مانند IC ir2104 که به شخصه به دلیل قیمت بالایی که داره استفاده نمیکنم. هم چنین این ماسفت درایور ها برای درایو کردن دوال ماسفت ها استفاده میشود.

18 روز قبل
محمد دمیرچی
3670

مهندس واقعا تشکر از این که وقت می ذارید و جوابمو میدید. آیا میشه با ماژول ماسفت درایور قدرت 60N03P با ورودی دیجیتال کارمو انجام بدم یعنی فانکشن وصل کنم به ماژول و از ماژول بدم به ماسفت؟  – میلاد عباس زاده 03-01-29 در 04:54

خواهش میکنم، پاسخ ویرایش شد.  – محمد دمیرچی 03-02-01 در 04:18

مهندس سلام میتونم حضوری ببینمتون هزینه ای هم داشته باشه در خدمتم  – میلاد عباس زاده 03-02-10 در 09:24

متأسفانه بررسی حضوری نداریم.  – محمد دمیرچی 03-02-10 در 11:33

مهندس به جای 2n3904 چه ترانزیستوری میتونم بزارم که توان بیشتری داشته باشه؟ سوال دوم این که خروجی مدار فرمان گیت باید مستقیم به گیت زد یا با یک مقاومت؟  – میلاد عباس زاده 03-02-10 در 12:48

بالاتر خدمتتون عرض کردم ابتدا بررسی کنید که چقدر روی پایه گیت جریان کشی دارید. در صورتی که جریان کشی بالایی داشته باشید امکان دارد ترانزیستور قدرت شما مقداری مشکل داشته باشد. بعد از این که این مقدار مشخص شد میتوانیم بررسی کنیم که چه کاری را می توان انجام داد.  – محمد دمیرچی 03-02-10 در 12:54

سلام مهندس رو پایه گیت0.730 آمپر جریان میکشه کمتر از 1 آمپر ولتاژ خروجی مدار فرمان گیت 11.5 ولته ولی وقتی به پایه گیت وصل میکنم ولتاژش کم میشه چیزی حدود 0.750 ولت  – میلاد عباس زاده 03-02-16 در 06:02

خوب این نشانه این هست که این ماسفت شما ایراد دارد و درست کار نمیکند. ماسفت دیگری دارید آن را نیز تست کنید.  – محمد دمیرچی 03-02-16 در 09:06

مهندس با ماسفت جدید 0.002آمپر میکشه و ولتاژ تا 6.8 افت میکنه  – میلاد عباس زاده 03-02-16 در 09:27

افزودن دیدگاه

0

می توانید به این لینک بروید و مشاهده کنید که جریان کشی ماسفت به چه صورت می باشد.

https://www.mediafire.com/folder/bvxu57cdime11/Mosfet

در مولتی متر در حالت میلی آمپر می باشد و ولتاژ تغذیه نیز بر روی 7 ولت تنظیم شده است و زمانی که به پایه گیت زده می شود هیچ جریانی کشیده نمیشود و LED نیز روشن می شود.

حتی وقتی سر مولتی متر به دست بنده می خورد 3 میلی آمپر جریان میکشد ولی ماسفت کمتر از این نیاز دارد برای فعال شدن

و وقتی هم که فعال می شود تا زمانی که به زمین وصل نشود روشن می ماند.

در ویدیو دوم نیز با نویز بدن نیز چراغ روشن و خاموش رندوم می شود.

اینکه جریان شما کمتر شده ولی ولتاژ شما افت میکند عجیب می باشد. ولتاژی که بر روی گیت می باشد نیازی به افت ندارد.

3 ساعت قبل
محمد دمیرچی
3670

مهندس به نظرتون با توجه به اینکه در بوست پایه سورس به زمین متصله و منفی هم به زمین وصله مشکل ایجاد نمیکنه  – میلاد عباس زاده 03-02-16 در 09:40

در چه مداری میخواهید استفاده کنید؟؟ عکس مدار را قرار بدهید ممنون میشم. پایه سورس در ماسفت های نوع n به سمت منفی ترین حالت باید باشن که در حالت عادی میشود زمین. اگر بین تغذیه منفی و زمین میخواهید استفاده کنید جهت قرار گیری را باید دوباره بررسی کنید.  – محمد دمیرچی 03-02-16 در 11:59

افزودن دیدگاه

انجمن کافه‌ربات © 1400