اتصال کوتاه ماژول AIR780E

2 روز قبل
26 بازدید

0

سلام، یک ماژول AIR780E خریدم. با USB درست کار میکرد. خواستم از طریق پورت سریال استفاده کنم موقع وصل کردن سریال ها (3.3V) از ماژول بوی سوختگی اومد و سریع از مدار خارج کردمش. الان وقتی USB رو وصل می‌کنم دوباره بوی سوختگی میاد. از اونجایی که خیلی به الکترونیک وارد نیستم خواستم بپرسم امکان تعمیر کردنش هست؟ میشه فهمید کدوم قطعه ایراد داره؟ یا ماژول کلا سوخته و دیگه نمیشه کاری کرد.

هفته پیش هم با یه ماژول مثل همین این اتفاق افتاد براش، در واقع این دومین Air780 بود که سوخت. ممکنه مشکل از منبع تغذیه ام باشه؟ 

چون با ماژول قبلی سابقه خراب شدن داشتم این دفعه قبل از لحیم کردن همه‌ی پین ها رو چک کردم که اتصال نداشته باشن. بعد از این اتفاق بین پین های power و gnd اتصال کوتاه هستش.

ممنون

2 روز قبل
عرفان محرم خانی
3

افزودن دیدگاه

1 پاسخ ثبت شده است
1

با سلام

در مرحله اول ماژول USB-TTL که میخواستید استفاده بکنید چه مدلی می باشد؟؟ چون اگر از سری CH340 می باشد ولتاژ 3.3 ولتی که بر روی این ماژول ها می باشد جریان کشی را ندارد و نمیتواند این ماژول را روشن بکند.

مورد بعدی اگر رفرنس تمامی ماژول های GSM را مطالعه کرده باشید این ماژول ها همگی با ولتاژ 3.7 الی 4.2 ولت کار میکنند یعنی با باتری لیتومی بهینه سازی شده اند. وقتی به 3.3 ولت این ماژول تغذیه را میدهد ماژول نمی تواند به درستی کار بکنید و احتمالا رگوراتور مربوطه را آسیب رسانده اید.

مورد بعدی هم پیشنهاد میکنم اگر امکانش رو دارید از طریق USB برق دستگاه را تامین بکنید و ماژول USB-TTL را فقط پین های GND و RX,TX را وصل بکنید به این صورت فقط دیتا را دریافت میکنید و مشکلی در زمینه برق نخواهید خورد.

اگر هم میخواهید روی برد و دستگاهی ببندید بهتر است به 5 ولت ورودی روی ماژول برق بدهید.

اگر درست یادم باشد سریال را باید به پین های 30 و 31 باید وصل بکنید.

حال برای اینکه متوجه بشیم که ماژول خراب شده است یا خیر.

در صورتی که منبع تغذیه دارید. یک ولتاژ 4.5 ولتی ایجاد بکنید و به پین 5 ولت وصل بکنید (حتما با مولتی متر هم چک بکنید که ولتاژ درست باشد) سپس با کنترل جریان روی 500 الی 800 میلی آمپری تامین تغذیه بکنید.

قبل اینکه برق را وصل بکنید بر روی ماژول مقداری ایزوپروپیل الکل (الکل صنعتی - از این الکل های روغنی نزنید - الکل های دستی که خیلی رقیق هم باشن هم میشه استفاده کرد) سپس به برق وصل بکنید. قطعه ای که شروع به قل زدن بکند آسیب دیده است و سریع برق را قطع و قطعه مورد نظر را بررسی بکنید

در صورتی که قطعه ای پیدا نشد احتمالا زیر کلاهک قطعه اصلی آسیب دیده است و نیاز است آن باز شود.

2 روز قبل
محمد دمیرچی
4090

ممنون از توضیحات کامل تون. از ماژول مبدل FT232 استفاده می‌کنم. با آداپتور متغییر به ۵ ولت وصل کردم. برای پورت سریال چون که ٣.٣ ولت نیست، نیاز به level-shifter هست؟  – عرفان محرم خانی 03-07-23 در 07:02

خیر نیازی به تغییر سطح ولتاژ نیست - لاین های دیتا این ماژول ها تا 5 ولت تحمل دارند - بنده با CP2102 , CH340 این محصول رو تست کردم و جواب میداد  – محمد دمیرچی 03-07-23 در 08:11

یک سوال دیگه، من به پین ۵ ولت تغذیه ۵ ولت وصل کردم. درسته دیگه ؟یا باید ۴.۲ ولت وصل کنم؟(برای ماژول سالم میپرسم)  – عرفان محرم خانی 03-07-23 در 12:10

پین BAT ندارد این طوری که میبینم، ماژول خودم نیست تست بکنم ولی با توجه به شماتیک باید 5 ولت وصل بشه، ماژول خودم دستم رسید تست میکنم خدمتتون عرض میکنم  – محمد دمیرچی 03-07-24 در 01:42

افزودن دیدگاه

انجمن کافه‌ربات © 1400