جریان کشی اینورتر.

2 سال قبل
647 بازدید

0

سلام.

اینورتر اول برق رو به 311ولت فرکانس بالا میرسونه بعد با دیود dcمیشه و بعد با ماسفت به 220ولت AC استاندارد برق شهر تبدیل میشه.

لامپ رشته ای 100واتی استفاده کردم جهت فهمیدن مقدار کشش آمپر از باطری در ولتاژ های مختلف.

تو ولتاژ 220فرکانس بالا 13آمپر کشید و در ولتاژ 311فرکانس بالا 17آمپر.

در هر دو ولتاژ میزان کشش جریان مشخصه. (توجه کنید که فرکانس بالا بودن هر دو )

سوال اینجاست که من باید برسونم به 311تا وقتی به 50هرتز تبدیل بشه ولتاژ میشه 220ولت.. حالا تو 311 من 17آمپر میکشیدم. حالا تبدیل شد به AC 220 تو این حالت من چقدر آمپر کشی دارم؟ البته هنوز ماژول تبدیل بهacسینوسی موجود نشده و نتونستم تست کنم. به همین خاطر سوال پرسیدم. ممنون. 

25 بهمن 00 در 06:01
حامد ساسانی پور
61

افزودن دیدگاه

5 پاسخ ثبت شده است
0

سلام

فکر نمی کنم نیاز باشه شما تا 311 ولت AC را تولید کنید.

نیاز هست شما 311 ولت DC را تولید کنید.

اگر درست بوست انجام شده باشد شما 220 AC فرکانس بالا را تولید که می کنید پس از پل دیودی باید 311 ولت DC داشته باشید. که پس از این مرحله وقتی دوباره به AC تبدیل میکنید به 220 میرسید.

اما باید مقداری ولتاژ بالاتر تولید کنید اتلاف انرژی حساب شود و خروجی شما درست شود.

یک لامپ 100 وات در 220 حدودا 0.5 آمپر مصرف دارد. اگر ورودی شما 12 ولت باشد پس جریان شما بدون حساب اتلاف انرژی در حدود 9 الی 10 آمپر می شود که برای حالتی که شما 220 را تولید کرده اید به نظر درست می آید

25 بهمن 00 در 06:25
محمد دمیرچی
3630

سلام جناب دمیرچی خوب هستید؟ بنده در سوال گفتم که 311ولت acفرکانس بالا توسط دیود به 311ولت dcتبدیل می‌شود یعنی 311ولت dc داریم که میره برای تبدیل. و دقیقا 311ولت dc رو من مورد آزمایش قرار دادم. یعنی کاری به AC ولتاژ بالا نداشتم چون نمیتونم بسنجمش.  – حامد ساسانی پور 00-11-25 در 07:37

نمیشه فهمید که ولتاژ acفرکانس بالا چقدره. چون pwmهست نمیشه با ولت سنج سنجید. حتی خواستم اسیلوسکوپ بخرم اونم موجود نبود. کلا هیچی موجود نیس 😐  – حامد ساسانی پور 00-11-25 در 07:42

فرمودین بدون اتلاف انرژی.. آیا ساخت بوست با 100درصد راندمان و بدون اتلاف انرژی ممکن هست؟کلا منظور از اتلاف انرژی چیه در اینورتر  – حامد ساسانی پور 00-11-26 در 04:40

هیچ چیزی در طبعیت راندمان 100 درصدی رو ندارد و بوستر ها نیز در بهترین حالت 80 درصد بهره دارند. از بابت اندازه گیری ولتاژ AC فرکانس بالا از همان مولتی متر در مود AC استفاده کنید جواب میگیرید از این رو که مولتی متر ها میانگین فرکانس را حساب میکنند و به شما اعلام میکنند. (البته این مورد زمانی درست هست که ولتاژ مثبت و منفی را داشته باشید نه فقط مثبت) اگر پس از پل دیودی شما 311 ولت داشته باشید باید درست باشد و بتوانید به AC تبدیل کنید و 220 را را دریافت کنید. شما خروجی پل دیودی را فکر میکنم به لامپ وصل کرده اید در این حالت وقتی ولتاژ 311 ولت DC به آن اعمال میکنید جریان کشی بالاتری اتفاق می افتد. از این رو روشن تر به نظر میرسد هم چنین چون مشابه برق AC لامپ خاموش و روشن نمی شود پس باز هم روشن تر دیده می شود. در نتیجه جریان کشی بالاتری دارند.  – محمد دمیرچی 00-11-27 در 06:04

ممنون از شما. در نقشه ی زیر بین پایه های گیت و سورس هر 4ماسفت یعنی هر ماسفت یک مقاومت 10کیلو گذاشته اند. آیا ایراد ندارد؟ چون وقتی ولتاژ 220روی ماسفت ها بیاید می‌تواند از طریق مقاومت به گیت برورد درست است؟  – حامد ساسانی پور 00-12-02 در 02:06

افزودن دیدگاه

0

با سلام اینم نقشه ی پل h 

29 بهمن 00 در 04:53
حامد ساسانی پور
61

افزودن دیدگاه

0

یکی از مواردی که در ترانزیستور گاها دیده می شود اتصال پایه گیت از طریق مقاومت به درین یا سورس هست. دلیل این اتصال آن می باشد که زمانی که از سوی ورودی گیت ولتاژی به گیت اعمال نشود مدار وارد یک حالت خاموش بشود تا قطعات خراب نشوند و جریان کشی اتفاق نیوفتد و زمانی که دیتا به پایه گیت اعمال می شود مدار وارد حالت کار نرمال خودش بشود.

در اینجا هم از یک مقاومت 10 کیلو برای این کار استفاده شده است و مقاومت 4.7 اهمی هم برای سمت مقابل استفاده شده است که ولتاژ اعمالی به سرعت وارد عمل شود.

در مورد استفاده دیود در این مدار نظری ندارم باید زیر اسیلوسکوپ بررسی شود که چه تاثیری دارد.

03 اسفند 00 در 06:06
محمد دمیرچی
3630

سلام. بین گیت و سورس مقاومت 10کیلو گذاشته اند اما چیز عجیب مقدار 10کیلو است آخه پایه ی سورس ولتاژ 220روش هست این ولتاژ از مقاومت عبور نمیکنه و ولتاژ بالا بره به ماژول و بسوزه؟مقاومت 10کیلو رو تو تا 24ولت دیدم اما تو مدار 220 ندیدم لذا سوال شد.  – حامد ساسانی پور 00-12-03 در 07:06

خیر آن مقاومت برای جلوگیری جریان کشی می باشد. در 220 ولت 22.9 میلی آمپر عبور میکند که این جریان به حدی کم می باشد که ماژول می تواند آن را کنترل کند و ولتاژ گیت به سورس این ترانزیستور نیز 20 ولت می باشد پس می توان نتیجه گرفت که ماژول پایه مورد نظر را به GND متصل میکند و زمانی که متصل نمی باشد ولتاژ بالای ترانزیستور را از خود مدار کمک میگیرد.  – محمد دمیرچی 00-12-03 در 07:14

پس اگر ولتاژ روی ماسفت 12ولت باشه چند میلی به دست میاد؟ و در 220چگونه 22.9میلی به دست آمد؟!  – حامد ساسانی پور 00-12-03 در 07:26

محاسبه اینکه چه جریانی از مقاومت عبور میکند از طریق قانون اهم بدست می آید که می شود 220 تقسیم بر 10 کیلو . اگر همین شرایط برای ولتاژ 12 ولت داشته باشید می شود 1.2 میلی آمپر. البته در ترانزیستور های پایینی به زمین با مقاومت وصل شده اند.  – محمد دمیرچی 00-12-04 در 06:36

ممنون.فرض کنید که دوتا اینورتر 12ولت رو به صورت سری وصل کردم به باطری 24ولت. و فرض کنید که از هر اینورتر 500وات کشیده بشه.. (500وات مساوی هست با 41آمپر البته در 12ولت ) خب حالا باید 41آمپر جریان از باطری 24ولت کشیده بشه و یعنی هر اینورتر 20آمپر میشن که با هم جمع میشن و میشن 41آمپر در 24ولت درست هست؟ و من میخوام که خروجی 311ولت dc را بعد از یک سو سازی به هم به صورت موازی وصل کنم و بعد بره به پل h... فکر خوبی هست به نظرتون؟  – حامد ساسانی پور 00-12-04 در 07:00

فکر میکنم منظور شما موازی می باشد درست هست؟؟ اگر نقشه کاری که میخواهید را بر روی کاغذ بکشید و ارسال کنید بهتر می توانم کمکتان بکنم  – محمد دمیرچی 00-12-04 در 07:21

عکس مدار را در قالب پاسخ به سوال آوردم مطالعه بفرمایید.. هم موازی دارد هم سری (عکس سیم کشی نهایی اینورتر رو هم فرستادم البته چیز خاصی نداره ) ... قسمت سری مربوط به سری کردن دوتا اینورتر 12ولت به همدیگه است و متصل کردن آنها به یک باطری 24ولت... و قسمت موازی مربوط به موازی کردن خروجی 311ولت dc اینورتر هست برای این که جریان کشی از اینورتر ها روی آن ها تقسیم شود. یعنی اگر 1000وات بکشم 500وات رااینورتر اولی و 500وات بعدی را اینورتر دومی تامین کند.  – حامد ساسانی پور 00-12-07 در 08:17

افزودن دیدگاه

0

سلام

قسمت اول 

در عکس بالا  قسمت وروی دوتا اینورتر 12ولت (بیشتر از 12ولت میسوزه ) سری شدن و وصل شدن به باطری 24ولت... خروجی دو اینورتر که یک سو شده و 311ولت هستند به صورت موازی بهم متصل شده اند..بعد به پل h میره و میشه 220ac....

خب حالا من از خروجی برفرض 1000وات میکشم.. و 500وات از اینورتر اول و 500وات از اینورتر دومی کشیده میشه چون موازی هستن جریان بینشون تقسیم میشه.. حالا هر اینورتر اگر در 500وات ازش بکشی در 12ولت میشه 41آمپر.. حالا ما به این روش بستیم باطری هم افزایش دادیم..

سوال :چقدر جریان از باطری 24ولت کشیده میشه..

و سهم هر کدوم از اینورتر ها چند آمپر هست؟

و آیا سری بستن اینورتر ها مثل بقیه ی لود ها مناسب است یا خیر؟ 

قسمت دوم

قسمت دوم

به  عکس مدار h دقت کنید در قسمت چپ(ماژول EGS002 و آیسی EG8010که دیتاشیت آن را قبلا مشاهده کردید ) . پین هایی  رو قصد دارم که نصب نکنم با نقطه ی قرمز مشخص شدن پین های 1و5و9و15و فقط با پل h کار دارم (البته پین 16و 17مربوط به فن و سنسور دما هست و نیازی به توضیح نداره)به نظر شما که ماژول رو برسی کردین این کار شدنی هست چون من نمیخوام که نمایشگر ماژول رو نصب کنم در نتیجه نیازی به دونستن میزان آمپر و ولتاژ و حتی نیازی به فیدبک ولتاژ خروجی ندارم. چون مدار بوستر ولتاژ من قسمت فیدبک نداره که بخوام بهش وصلش کنم.

البته پین 1رو وصل میکنم ولی اگر وصل نشه چی میشه.؟

کلا ممنون میشم توضیح بدین که حذف این پین ها چه نقص یا مشکلات رو به وجود میاره. 

همچنین نقش اون سلف در انتهای مدار چیست در خروجی AC. 

اینم عکس قسمت دیتاشیت در مورد پین ها. 

05 اسفند 00 در 03:27
حامد ساسانی پور
61

افزودن دیدگاه

0

سلام

به نظر بنده این نحوه بستن 2 مدار خطرناک می باشد چون زمین امکان دارد به صورت زیر وصل بشود و خرابی به بار بیاورد

یکی از روش های جلوگیری که استفاده می شود استفاده از تعدادی دیود می باشد به صورت زیر

اما باز هم امکان دارد مشکل ایجاد کند. باید در ولتاژ 24 و جریان محدود شده بررسی شود که چه اتفاقی می افتد.

اما اگر کار کند جریانی که از سر باتری شما خارج می شود بین این 2 مبدل تقسیم می شود و به خروجی میرود.(در حالت ایدآل)

این را نیز باید در نظر داشته باشد که بستن مدار به صورت بالا در صورتی که یکی از مبدل های شما در حد نیم ولت از دیگری کمتر یا بیشتر تولید کند باعث می شود مدار دیگر خاموش بشود و  کار نکند و زمانی که دیود ها را نذاشته باشید به صورت مصرف کننده عمل میکند و به جای کمک به مدار انرژی بیشتری هدر می دهد (واقعیت)

از این رو این روش پیشنهاد نمی شود و سعی می شود از تک مدار استفاده شود.

روش دیگری که می توانید استفاده کنید استفاده از ترانس های دوبل می باشد که به صورت هم‌زمان تغدیه می شوند و از خروجی آنها استفاده می شود.

یا مدار خود را طوری طراحی کنید که از 24 ولت یا بیشتر پشتیبانی کند

جواب سوال دوم شما در سوال دیگری که مطرح کردید پاسخ دادم.

07 اسفند 00 در 12:32
محمد دمیرچی
3630

ممنونم از شما. بله پاسخی که به اون سوال دادید را مطالعه کردم و مجددا زیر پاسخ شما یه سوال در قالب پاسخ باز کردم که بتونم عکس بزارم.. که بسیار عجیب هست برام در مورد خود ماژول هست.. لطفا مطالعه فرمایید.  – حامد ساسانی پور 00-12-07 در 01:59

افزودن دیدگاه

انجمن کافه‌ربات © 1400