افزایش ولتاژ آداپتور صنعتی

2 سال قبل
907 بازدید

0

سلام به همه دوستان.من یه آداپتور صنعتی ۱۲ولت دارم که پتانسیومتر رو تا اخرین حدش چرخوندم و ولتاژ ۱۳/۵رو بهم میده اما من نیاز به ۱۴ولت دارم.لطفا راهنمایی بفرمایید

12 اسفند 00 در 10:17
کیوان پوراقبالی
1

افزودن دیدگاه

1 پاسخ ثبت شده است
0

سلام

پتاسیومتر که بر روی برد قرار دارد 3 پایه دارد.

با استفاده از مولتی متر بررسی کنید که این پتاسیومتر را به چه صورت بسته اند. یعنی چی؟؟

یعنی ابتدا مقدار پتاسییومتر را بر روی وسط قرار بدهید و در حالت خاموش بررسی کنید که از این 3 پایه 2 تای آنها به هم وصل هستند یا خیر؟؟

در صورت وصل نبود :

از 2 پایه کنار هم یکی باید به GND وصل باشد و دیگری احتمالا به VCC خروجی وصل می باشد.

پایه سوم که با فاصله افتاده است را اندازه میگیرد. زمانی که پتاسیومتر را تا آخر زیاد میکنید تغییرات پایه سوم را بررسی کنید.

یا کم می شود یا زیاد در صورت زیاد شدن با یک مقاومت اهم بالا (مثلا 30 کیلو یا 10 کیلو) پایه سوم را به GND وصل کنید و تغییرات خروجی را بررسی کنید.

در صورت کم شدن همین کار را انجام می دهید اما پایه سوم را به VCC وصل میکنید.

به این صورت یک مقدار دیگر تغییرات بر روی ولتاژ اعمال میکنید.

یا می توانید پتاسیومتر اهم بالاتر به جای مدلی که قرار دارد بگذازید و به سادگی تغییر بدهید.

در صورت وصل بودن:

در این حالت 2 پایه متصل بودن که یکی از آنها پایه وسط میباشد در این بین درگیر می باشد.

در حالتی که منبع خاموش می باشد مقاومت بین 2 پایه مشترک و پایه دیگر را اندازه میگیرد.(زمانی که ولتاژ را از قبل بر روی حداکثر تنظیم کرده اید)

در این جا 2 حالت پیش می آید.

1. حداکثر مقدار پتاسیومتر را مشاهده میکنید که این گزینه خوبی می باشد و با برداشتن پتاسیومتر و عوض کردنش با پتاسیومتر مقاومت بالاتر یا قرار دادن یک مقاومت ثابت با مقدار بالاتر به نتیجه مربوطه میرسید
  2. حداقل مقدار پتاسیومتر را مشاده میکنید که این کار را سخت میکند. این یعنی شما نمی توانید از این مقدار بالاتر بروید.
    برای این که مقدار بالاتر دست پیدا کنید باید منبع را باز کنید و مقاومت سمت مقابل این پتاسیومتر را پیدا کنید و آن را تغییر بدهید که این تقسیم مقاومت به اندازه ای که مد نظر شما هست برسد اما این احتمال وجود دارد که به صورت مستقیم به IC کنترل کننده رفته باشد که راه دیگری باقی نمی ماند.

نکته:

در اکثر منبع تغذیه های سویچینگ افزایش ولتاژ یعنی کاهش جریان پس این را در نظر داشته باشید.

امیدوارم راهنمایی کاملی بوده باشد و بتوانید به نتیجه مناسبی برسید.

15 اسفند 00 در 12:52
محمد دمیرچی
3670

افزودن دیدگاه

انجمن کافه‌ربات © 1400