تغیر چوک پاور کامپیوتر

2 سال قبل
631 بازدید

0

سلام من یه پاور کامپیوتر دارم و خب ترانس فریتش رو از لحاظ تعداد دور و اینا یادداشت کردم... حالا میخوام قطر سیم پیچ اولیه و ثانویه رو افزایش بدم (میخوام آمپر خروجی پاور بالا بره کاری به ولتاژ ندارم و تغیری در تعداد دور نمیدم. ) نظرتون چی هست آیا ممکنه یا با انجام این کار با سوختن پاور مواجه میشم؟ 

25 اسفند 00 در 07:48
حامد ساسانی پور
61

سلام در این مورد نظری ندارم. فکر میکنم مشکلی برنخورید  – محمد دمیرچی 00-12-25 در 12:51

سلام. غالبا نباید مشکلی باشه حالا تست میکنم ببینم میسوزه یا نه. فرض کنید یه پاور روی کامپیوتر هست (گفتم رو کامپیوتر که بفهمید استاندارده و دستکاری نشده) خب کامپیوتر جریان 10آمپر میکشه و تو کسری از ثانیه ولتاژ به 9یا 10ولت افت میکنه یعنی از 12ولت افت میکنه. خب تو پاور ما آیسی tl494داریم که قسمت فیدبک داره و اپتوکوپلر هم داریم که فرمان میده به ترانزیستور های ورودی برق.. فکر می‌کنم که پاور وقتی میبینه از 12ولت به 10ولت افت کرده فرکانس رو تغیر میده تا ولتاژ رو روی 12ثابت نگه داره نظرتون چیه تا چه حد صحیح هست صحبت من؟  – حامد ساسانی پور 00-12-25 در 03:18

بله سیستم فیدبک در پاور های سویچینگ دقیق به همین صورت کار میکنند اما فرکانس رو در ورودی تغییر نمی دهند بلکه Duty را تغییر میدهند (همان سیستم PWM در کنترل سرعت موتور ها)  – محمد دمیرچی 00-12-29 در 10:11

سلام. سال نو مبارک. من چوک رو حین کار ولتاژ گیری کردم.. البته با کمک دیودی که به سر پرآب مولتی متر وصل کرده بودم... دوتا ولتاژ دیدم یکی 12.1و دیگری 21ولت! این دوتا پین با ولتاژ 12و 21 به یک دیود شاتکی میرن (شبیه به ماسفت و ترانزیستور اما دیوده اینو گفتم که بگم کدوم ولتاژ به کدوم پایه میره ) خب اگر دیود شاتکی رو ترانزیستور فرض کنم پایه ی وسط کلکتور همون 12ولت خروجی پاور هست.... حالا ولتاژ 12ولت چوک به پایه ی بیس وصل شده و ولتاژ 21ولت چوک به پایه ی امیتر..... چطور 12ولت و 21ولت به دیود شاتکی وصل شدن و سر خروجی اونا 12ولت بیرون میاد!!؟ اصلا چرا دوتا ولتاژ.  – حامد ساسانی پور 01-01-09 در 08:31

تو پروتئوس خواستم شبیه سازی کنم نشد.. تو اون شبیه ساز اندروید وارد کردم انگار یکی از دیود ها خاموش میشه چون فرکانس چوک هم pwmهست دیدم 21ولت شد 11.8 تو شبیه ساز هم وقتی قسمت 12ولت رو قطع کردم همون جوری بود حتی مجدد وصل کردم و ولتاژ رو به 24ولت رسوندم تا ببینم چی میشه اما چیزی نشد برق انگار علاقه داشت از مسیر 21ولت بره... به همین خاطر فکر کنم شبیه سازی اشتباهه  – حامد ساسانی پور 01-01-09 در 08:37

افزودن دیدگاه

1 پاسخ ثبت شده است
0

نمیشه چنین کاری!! منابع تغذیه سوئیچینگ کلی حساب و کتاب داره. قطر سیم رو تغییر بدین، دیگه همون تعداد دور سیم در ترانس جا نمیشه! قطر اون سیم با کلی محاسبات به دست اومده. برای افزایش توان کلیدها و کلی چیز دیگه باید تغییر کنه وگرنه که خودشون بلد بودن فقط یک ترانس رو بزرگ تر کنن و قطر سیم رو زیاد کنن.

02 فروردین 01 در 01:29
Mohammadreza
1

افزودن دیدگاه

انجمن کافه‌ربات © 1400