چوک پاور کامپیوتر قسمت 2

2 سال قبل
703 بازدید

0

سلام

قسمت خروجی 12ولت پاور کامپیوتر رو که دنبال کنید رفته به یه دیود شاتکی (20آمپر ) خب چون دیود شاتکی هست شبیه به ماسفت یا ترانزیستور هست. (از اسم پایه های ماسفت استفاده میکنم که بدونید که کدوم سیم به کجا وصله ) خب ما العان یه 21ولت داریم که به پایه ی بیس وصله و پایه ی کلکتور یا وسط خروجی 12ولت هست و 12ولت هم میره به پایه ی امیتر.

سوال اینه که چرا 12ولت و 21ولت مستقیم به یه دیود شاتکی وصل هستن! چون تو خروجی با هم ادغام میشن... سعی کردم تو شبیه ساز پیاده اش کنم اما چون رشته ام برق نیس نتونستم.

در ضمن شکل موج چوک pwmهست. و هم 12ولت و هم 21ولت سیم قطر بالایی دارن پس آمپر هر دو بالاست. 

09 فروردین 01 در 04:19
حامد ساسانی پور
61

افزودن دیدگاه

1 پاسخ ثبت شده است
1

سلام

به اون دیود های شاتکی که شبیه ترانزیستور هستن دیود دوبل گفته می شود.

اگر مدلش را داخل اینترنت سرچ کنید متوجه می شود از 2 پایه کناری به پایه وسط میروند یا برعکس برای نمونه می توانید کد stps30100 را سرچ کنید که برای منبع تغذیه های سویچینگ استفاده می شود.

فکر میکنم یک جایی را اشتباه کردید چون 2 ولتاژ متفاوت به این دیود وارد نمی شود.

یک عکس از خود مدار و شماتیکی به دست آورده اید نیز ارسال کنید تا بررسی بیشتری بکنم.

10 فروردین 01 در 08:51
محمد دمیرچی
3670

8بار مسیر رو چک کردم از سلف تا رو دیود از پایه های دیود تا روی پایه های چوک ولتاژ 2پایه ی چوک 12و 21بود که میرفتن به دیود شاتکی. حتی با این وجود قسمت های 3ولت و 5ولت رو هم چک کردم برای مطمئن شدن دو ورودی دیود دوبل رو ولتاژ گرفتم(شاتکی ) یه ورودی 12ولت داشت یکی هم 21 دیگه 100درصد مطمئنم هیچ جا خطا نکردم  – حامد ساسانی پور 01-01-11 در 02:55

یه فیلم از شبیه ساز گرفتم مشاهده کنید . چون ترانس دوبل نبود من از دو منبع pwmاستفاده کردم اما منفی رو مشترک کردم. اگر میشه تو پروتئوس اجراش کنید اونجا فکر کنم ترانس دوبل داشته باشه وقتی به 20msرسوندم موج شد سینوسی و 20ولت خروجی شد. https://uupload.ir/view/%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1__4qk.mp4/  – حامد ساسانی پور 01-01-11 در 09:56

افزودن دیدگاه

انجمن کافه‌ربات © 1400