قطع و وصل موتور دی سی

2 سال قبل
1050 بازدید

0

سلام خدمت عزیزان. برای جلوگیری از قطع و وصل مداوم یک موتور دی سی 24 ولت در زمان اتصال به آداپتور 24 ولت بدون ترانس , از یک لامپ رشته ای 24 ولت استفاده کردم. (لامپ را با موتور سری کردم ). دوستان لطفا راهنمایی بفرمایید به جای لامپ از چه قطعه ی الکترونیکی با چه مشخصاتی میشود استفاده کرد؟ سپاس فراوان.

22 فروردین 01 در 06:57
حامد ملک پور
29

با سلام دقیقا متوجه مدار شما نشدم لطفا توضیحات بیشتری بدهید. همچنین شماتیک مدار خود را نیز قرار بدهید.  – محمد دمیرچی 01-01-22 در 07:00

سلام مجدد جناب دمیرچی عزیز. به دلیل عدم آشنایی به شماتیک الکترونیک , عکسی از قطعات گرفتم. در ابتدا بدون وجود لامپ , موتور را به اداپتور وصل کردم که یک ثانیه روشن و یک ثانیه خاموش میشد.بعد لامپ را قبل موتور به صورت سری قرار دادم.اکنون موتور بدون مشکل کار میکند . چون هیچ اطلاعی ندارم که چه اتفاقی رخ داده است , به دنبال قطعه ای الکترونیکی هستم ( مقاومت , رله , دیود , ترانزیستور ...) که وظیفه ی لامپ را انجام دهد.  – حامد ملک پور 01-01-22 در 01:39

ناگفته نماند که این مشکل فقط با اداپتورهای بدون ترانس رخ میدهد.  – حامد ملک پور 01-01-22 در 01:42

افزودن دیدگاه

1 پاسخ ثبت شده است
1

با سلام

این 2 مورد را که خدمتتان میگویم را بررسی کنید

1. در صورتی که بر روی موتور شما لیبل یا شماره ای خورده است آن را اعلام کنید.

2. با یک ولتاژ پایینتر سعی به راه اندازی موتور بکنید.

در این مدار آن لامپ به صورت مقاومت دارد عمل میکند. به نظر می رسد موتور شما برای ولتاژ های پایین طراحی شده است و وقتی از منبع تغذیه با ولتاژ های بالا میخواهید استفاده کنید این ولتاژ بالا باعث قفل شدن شفت موتور می شود.

شما با 12 یا 6 ولت تست کنید باید موتور به سادگی بچرخد.

برای جایگزینی لامپ نیز می توانید از یک مقاومت 1 الی 50 اهم با وات 5 الی 10 وات استفاده کنید.

البته روش دیگر استفاده شما استفاده از درایور موتور می باشد که به شما امکان کنترل سرعت را نیز می دهد. می توانید از این لینک برای خرید درایور موتور اقدام کنید.

23 فروردین 01 در 06:22
محمد دمیرچی
3670

جناب دمیرچی به این دلیل اطلاعات لیبل موتور را عرض نکردم( 7 ولت یک آمپر ) , چون سیمهای لاکی ارمیچر را با سیمهایی کلفتتر تعویض کردم. ( الان دیگه نمیدونم چند ولت و چند آمپره). ولی با دو اداپتور بدون ترانس ولتاژ پایینتر هم امتحان کردم و همچنان قطع و وصل میشد. از یک مقاومت 25 اهم 5 وات استفاده کردم و موتور به خوبی کار کرد.( چقدر تفاوت قیمت بین مقاومتهای وات بالا و پایین زیاده😳😳).با توجه به این داده ها , لطفا یک درایور که امکان pwm داشته باشد , پیشنهاد بفرمایید.سپاس فراوان.  – حامد ملک پور 01-01-23 در 08:50

اختلاف قیمت مربوط به وات سر این می باشد که باید تحمل جریان بالاتری داشته باشند از این رو قیمت آنها افزایش می یابد. در مورد درایور موتور نیز در صورتی که میخواهید از میکرو کنترلر استفاده کنید از مدل هایی که پتاسیومتر ندارد استفاده کنید و در غیر این صورت مدل های پتاسیومتر دار می تواند به شما کمک بکند. پیشنهاد میکنم یک بار نیز بین 2 سر موتور خود بدون مقاومت از خازن مولتی لیر نیز استفاده کنید مقدارش هم بین 1 الی 100 میکرو فاراد باشد کافی می باشد.  – محمد دمیرچی 01-01-23 در 11:58

سپاس از جناب دمیرچی. حتما از خازن استفاده میکنم و نتیجه را همینجا به اشتراک خواهم گذاشت.  – حامد ملک پور 01-01-23 در 09:02

افزودن دیدگاه

انجمن کافه‌ربات © 1400