راه اندازی ماژول اینورتر EGS002 و مشکلات بوستر ولتاژ.

2 سال قبل
837 بازدید

0

سلام. من بوست ولتاژم رو درست انجام میدم. اما یه جای کار میلنگه. اول اینکه ولتاژ خروجی رو که چک میکنم در حالت  دی سی 200ولته و در حالت acفرکانس 33کیلو هرتز 450ولت. (فرکانس برق خروجی 33کیلو هست ) حالا من وقتی مولتی متر رو به برق شهر وصل میکنم در DC دقیقا 200ولت و در AC 50هرتز 222نشون میده.... پس مولتی متر خطا نداره و سالمه... پس چرا تو بوست ولتاژ من در DC 200ولت دارم (استاندارد ) اما در حالت AC فرکانس بالا من 450ولت دارم؟البته حدس میزنم این مولتی متر جدید که خریدم تو فرکانس بالا نمیتونه درست بسنجه. 

این اولین مورد. دومین مورد در مورد ماژول موج سینوسی هست من اولین خریدم رو از کافه ربات کردم طبق تمام نقشه دیتاشیت تکمیل کردم اما راه اندازی نشد و  DC رو به AC تبدیل نمی‌کرد.. چون ماژول ایراد داشت و من تعمیرش کردم فکر کردم شاید ایراد از تعمیر باشه از یه فروشگاه دیگه دوباره ماژول خریدم ولی این جدیده  تا 45ولت رو AC میکنه یعنی 45ولت AC خروجی اونم برای 1ثانیه بعد 0ولت میشه چرا اینجوریه.؟! 

06 اردیبهشت 01 در 05:54
حامد ساسانی پور
61

افزودن دیدگاه

2 پاسخ ثبت شده است
0

با سلام

در برق شهری نباید در مود DC ولتاژی دریافت کنید. این که شما 200 ولت دریافت میکنید عجیب می باشد.

می توانید این مورد را در عکس های زیر مشاهده کنید.

این مورد که شما در خروجی 200 ولت DC با 450 ولت AC دارید یعنی افست بر روی نمودار خود دارید.

ماژول تولید موج سینوسی نیز موجود ندارم تست کنم که چطوری کار میکند. در اولین فرصت که موجود بشه تستش میکنم و نحوه کارکردش را توضیح میدم

06 اردیبهشت 01 در 09:01
محمد دمیرچی
3670

سلام. برق شهر رو نمیشه با dc اندازه گرفت... من برق بعد از پل دیود رو گفتم(فراموش کردم بگم برق شهر رو از AC بردم به dcو بعد سنجیدمش). خلاصه قسمت acهمون 222ولت اما بعد از پل دیود که 200ولت dcمال من نشون میده این در خصوص برق شهر به همین روال سنجش ولتاژ برق بوستر و در حالت AC و dcکه در DC مشکلی نداشت همون 200ولت بود اما در acفرکانس بالا 450ولت! حالا چی به چیه نمیدونم. در مورد ماژول منتظر نتیجه ی تست شما هستم. اما فعلا جریان این 450ولت acفرکانس بالا چیه؟!  – حامد ساسانی پور 01-02-06 در 10:27

افزودن دیدگاه

0

با سلام

قبلا هم خدمتتون عرض کردم این زمانی به وجود می آید که شما آفست داشته باشید

در نمودار های بالا برق شهری می باشد که با فول بریج به DC تبدیل شده است. شما هیچ ولتاژ افستی ندارید و وقتی با مولتی متر بدون فول بریج DC را اندازه گیری کنید به شما 0 ولت اعلام می شود و با قرار دادن فول بریج به سطح مثبت میرود و این سطح مثبت با ضریب رادیکال 2 اعمال می شود و مولتی متر نمایش می دهد. ولتاژ AC در این سیستم نیز به دلیل نصفه بودن پرشی می باشد که با قرار دادن خازن فیلتر می شود و به 0 میرود.

در نمودار های پایینی شما 220 ولت AC را دارید اما افست نیز 220DC نیز وجود دارد شما می توانید قبل از فول بریج در حالت دوم و اندازه گیری DC متوجه بشوید که افست دارید. اما با اندازه گیری ولتاژ AC مولتی متر به شما افست را نمایش نمی دهد و اعلام می کند شما 220 ولت دارید که درست می باشد چون در حال اندازه گیری VRMS می باشد. و پس از قرار دادن فول بریج شما Vrms را به ولتاژ DC تبدیل میکنید و با ولتاژ افست جمع می شود و جمع این دو نزدیک 440 ولت می شود.

این موارد به صورت کاملا واضح می توانید زیر اسکوپ مشاهده کنید یا با برنامه های شبیه سازی می توانید این موارد را به صورت دقیق مشاهده کنید.

07 اردیبهشت 01 در 05:13
محمد دمیرچی
3670

احتمال این که آسیب بزنه هست. نمایش فرکانس بالا ولتاژ بالا و آنالیز همه این قبیل موارد را با مولتی متر نمی توان به صورت درست مشاهده کرد. این کار ها فقط از عهده اسیلوسکوپ بر می آید.  – محمد دمیرچی 01-02-07 در 05:48

سلام. شما بر اساس نظر قبلی بنده جواب دادین که من قصد داشتم به شکل زیر ویرایشش کنم.. فکر کنم شما اشتباه متوجه منظور من شده اید. من dc 450ولت ندارم بلکه AC 450ولت دارم. بدین شکل که مولتی متر من acرو 450ولت نمایش میده و همین acرو که به dcتبدیل میکنم 222ولت نمایش میده.. اما مولتی متر قدیمی من همین AC که العان 450ولت نمایش داده میشه رو 230ولت نمایش میداد.. قبل تر هم گفتم شاید اختلال در سنجش AC باشه چون دقیقا یه ویدئو قبلا دیدم منبع معتبر بود.. تو فرکانس بالا نمیتونست ولتاژ رو بسنجه. به همین خاطر من مولتی متر ویکتور نخریدم.  – حامد ساسانی پور 01-02-07 در 05:54

خوب شما زمانی که DC را اندازه میگیرید بعد فول بریج را اندازه گیری میکنید یا قبلش را؟؟  – محمد دمیرچی 01-02-07 در 05:56

نگاه یک پل دیود بیشتر که نیس. من اول میام dc اندازه میگیرم بهم 222نمایش میده بعد سلکتور رو میبرم رو Acو acرو می‌سنجدم و بهم 450ولت نمایش میده.  – حامد ساسانی پور 01-02-07 در 05:59

منظور بنده این می باشد که این اندازه گیری ولتاژ AC و DC هر دو در سمت ورودی پل دیودی می باشد یا سمت خروجی ؟؟ یا برای اندازه گیری AC به ورودی وصل می کنید و برای DC به خروجی پل دیودی وصل میکنید؟؟  – محمد دمیرچی 01-02-07 در 06:08

برای سنجش AC به ورودی پل دیود و برای سنجش dcبه خروجی پل دیود.  – حامد ساسانی پور 01-02-07 در 06:14

خوب برای DC و AC هر 2 را در سمت ورودی و خروجی اندازه گیری کنید و اعلام کنید.  – محمد دمیرچی 01-02-07 در 06:30

خب قسمت ورودی در حالت AC 450ولت و DC0ولت در قسمت خروجی پل دیود AC 0و dc 222ولت. (هیچ خازنی در ورودی و خروجی پل دیود نصب نیس ) حتی فکر کردم شاید AC ولتاژ کاذب نشون بده و مصرف کننده 30واتی وصل کردم(هم به ورودی و هم به خروجی پل دیود ) یکم افت کرد. رسید به 420ولت و در قسمت dc خروجی پل دیود ولتاژ از 222رفت215ولت.  – حامد ساسانی پور 01-02-07 در 06:49

جالب هست اگر با افست باشد باید به شما 450 ولت DC بدهد. و برای شما افست ندارد پس باید باز هم 450 ولت را ایجاد کند این که 222 DC ایجاد می شود خیلی عجیب می باشد. در شبیه ساز همه حالت ها را تست کردم هیچ کدام زیر 440 ولت نمی شود. از چه مدلی پل دیودی استفاده میکنید؟؟  – محمد دمیرچی 01-02-07 در 07:44

4تا دیود. فول بریج بدون خازن  – حامد ساسانی پور 01-02-10 در 01:10

چرا وقتی میزارم رو فرکانس سنج. تو منبع تغذیه هم فرکانس می سنجه یعنی فرکانس کاری اینورتر 33کیلو هست و 1کیلو هرتز هم تو منفی و مثبت منبع تغذیه هست و میتونم اندازه بگیرم وقتی جداش میکنم منبع تغذیه فرکانس نداره (منبع تغذیه سوئیچینگ هست)؟  – حامد ساسانی پور 01-02-11 در 07:04

این موارد را نمی توان به صورت حتم در مولتی متر گفت. حتما باید زیر اسیلوسکوپ بررسی بشود. از این رو نظری ندارم  – محمد دمیرچی 01-02-11 در 07:18

خب پس آخرین و مهم ترین مورد راه اندازی ماژول اینورتر موج سینوسی. اینو هنوز نمیدونم چطوری راه اندازی کنم همه رو دقیقا مطابق با نقشه نصب کردم ولی خب 45ولت نشون میده.اونم بعضی وقتا حتی فکر کردم شاید کریستال خرابه اونم تعویض کردم بازم مثل همدیگه هستن. تست نکردید؟  – حامد ساسانی پور 01-02-11 در 08:12

همچنان موجود نشده است که تست بکنم.  – محمد دمیرچی 01-02-11 در 11:41

سلام. آها من رفتم نگاه کردم تا کالا در سایت موجوده. به همین خاطر پرسیدم. آیا لازمه این ماژول حتما روی PCB یا برد سوراخ دار مونتاژ بشه یا نه نیاز نیس و با مجموعه ای از سیم هم میشه راه اندازی کرد؟  – حامد ساسانی پور 01-02-12 در 02:54

باز هم بررسی کردم همچنان موجود نشده. https://thecaferobot.com/store/egs002-pure-sine-wave-inverter-drive-board  – محمد دمیرچی 01-02-12 در 04:01

چند روز پیش موجود بود. یه سوال اگر من به آی سی 555 بین 14یا 13ولت بدم خروجی پین 3 من چقدر ولتاژ دارم؟ با چه آمپری؟ و سوال سوم هر چی ولتاژ ورودی بیشتر باشه ولتاژ پین 3 چقدره مثلا 12ولت.. ولتاژ پایه ی 3چقدره؟  – حامد ساسانی پور 01-02-12 در 08:59

اگر درست خاطرم باشه پایه خروجی اندازه ولتاژ ورودی در حدود 1 الی 2 ولت کمتر سیگنال را تولید میکرد. جریان کشی پایینی دارد. از این رو از یک ترارنزیستور برای درایو کردن استفاده کنید. https://www.electronics-tutorials.ws/waveforms/555_timer.html  – محمد دمیرچی 01-02-12 در 09:56

سلام. tip100هر چی میگردم نیس میتونم جاش از irf740 یا 13007 استفاده کنم؟لطفا دیتاشیتشون رو نگاه کنید ممنون.  – حامد ساسانی پور 01-02-14 در 04:03

سلام این ترانزیستور از نوع BJT می باشد پس از IRF740 نمی توانید استفاده کنید. در مورد 13007 از نظر نوع یکسان می باشد و دارای ولتاژ تحریک پایینی می باشد اما مدل TIP100 دارای یک مدار داخلی می باشد امکان دارد جواب بدهد.  – محمد دمیرچی 01-02-17 در 10:02

افزودن دیدگاه

انجمن کافه‌ربات © 1400