ماژول کنترل شارژ باتری 12 ولت XH-M601 را چگونه استفاده کنیم ؟

9 ماه قبل
167 بازدید

0

سلام در خصوص ماژول کنترل شارژ باتری 12 ولت XH-M601      آیا میتوان همزمان مصرف کننده 12 ولت را هم به ماژول یا باتری متصل کرد؟  به عبارت دیگه میشه از این ماژول همراه با یک باتری و منبع تغذیه همانند یک یو پی اس 12 ولت برای یک دوربین مدار بسته استفاده نمود؟ در صورت مثبت بودن پاسخ مصرف کننده به کدام ترمینال متصل میشود؟  آیا نیاز به ماژول دیگری هم هست ؟ مثلا محافظ دشارژ باتری ؟

11 مرداد 02 در 01:50
امیر حسین رقابی
3

افزودن دیدگاه

1 پاسخ ثبت شده است
0

با سلام

در صورتی که میخواهید یک سیستم ups داشته باشید برای دوربین های خود این سیستم را پیشنهاد میکنم که یک نوع ups انلاین می باشد دقیق نیز عمل میکند.

به وسایل زیر نیاز دارید:

ماژول رگولاتور DC به DC کاهنده 12 آمپر (در صورتی که سیستم شما زیر 10 آمپر جریان کشی دارد این مدل را نیاز دارید و در صورتی که بیشتر نیاز دارید از مدل 20 آمپری همین محصول استفاده کنید)

ماژول رگولاتور DC-DC کاهنده 3 آمپر LM2596S با امکان کنترل جریان خروجی

تعدادی دیود (بهتر است از نوع شاتکی باشد و هر کدی باشد اوکی است مانند 1n4007)

یک منبع تغذیه بالای 28 ولت و جریان حداقل 10 آمپری

سیم کشی سیستم:

ویرایش اول:

در صورتی که برای یک عدد دوربین میخواهید استفاده کنید.

می توانید از روش زیر استفاده کنید.

برای پاور های بالای 14 ولت که می توانند باتری اسیدی را به درستی شارژ کنند.

ماژول استفاده شده در این سیستم : ماژول رگولاتور DC به DC کاهنده / افزاینده XL6009 می باشد

برای پاور های 12 ولت که برای دوربین تهیه کردید را می توانید به صورت زیر به سیستم وصل کنید.

14 مرداد 02 در 04:35
محمد دمیرچی
3670

سلام و احترام. بسیار از لطف و راهنمایی ارزشمندتون ممنونم که برای شرایطی که برق ۲۲۰ ولت شهر در دسترس هست، عالی است. شرایطی دیگری هست که یک دوربین تنها مجهز به کارت حافظه هست، به صورت مستقل رکورد میکند و به وای فای متصل است. همچنین برای آن از منبع تغذیه کابل پاور ۱۲ ولت DC کشیده شده است. در این شرایط چه سیستمی را پیشنهاد میفرمایید؟ به عبارت دیگر بجای برق شهر در نزدیکی دوربین برق ۱۲ ولت دی سی وجود دارد. همینطور فضای لازم و امکان نصب بورد و باتری در نزدیکی دوربین فراهم است.  – امیر حسین رقابی 02-05-16 در 06:25

جسارتا از این دوربین های هوشمند دارید که فیش usb میخورد برای تغذیه استفاده میکنید؟؟ مدل دوربین خود را ذکر کنید بهتر می توانم راهنمایی کنم  – محمد دمیرچی 02-05-16 در 06:37

وقتتون بخیر نه دوربین IP هست که هم میشه پاور رو از طریق POE بهش داد و هم یک ورودی برای تغذیه ۱۲ ولت DC داره. من حالت دوم رو انتخاب کرده ام و مدل دوربین هست hikvision ds-2cd2t862usl2 با تشکر فراوان  – امیر حسین رقابی 02-05-16 در 08:36

یه سرچ کردم. اتفاقا یک هموطن خوب دستور ساخت رو آماده کرده اند و با قیمتی مناسب آموزش را در اختیار میگذارند. https://wle.ir/23915/ups.html منتها من ترجیح میدم بجای ساخت جز به جز مدار و PCB از ماژول های آماده استفاده کنم برای همین مزاحم شما شدم  – امیر حسین رقابی 02-05-16 در 08:40

پاسخ ویرایش شد  – محمد دمیرچی 02-05-16 در 10:30

ممنونم از اینکه هر دو حالت تغذیه DC را هم در ویرایش اول تشریح نمودید. ممکنه اسم ماژول ها رو هم در تصویر مشخص کنین.. مرسی زیاد  – امیر حسین رقابی 02-05-16 در 12:34

بله فراموش کردم اضافه کنم. لینک را نیز قرار دادم  – محمد دمیرچی 02-05-17 در 04:30

بینهایت ممنون  – امیر حسین رقابی 02-05-17 در 05:55

خواهش میکنم  – محمد دمیرچی 02-05-17 در 08:25

سپاس از توضیحات خوب شما، فقط یک سوال اگر امکان استفاده از منبع تغذیه ۱۴ ولت نداشته باشیم و یک منبع تغذیه سوییچینگ ۱۲ ولت ۵ آمپر داشته باشیم چه کار باید بکنیم؟ مشکلی پیش میاد؟میشه از همین آداپتور ۱۲ ولت مدارمون برای این یو پی اس هم استفاده کرد؟ باطری هم باطری ۱۲ ولت ۴.۵ آمپر هست  – راحله 02-06-03 در 09:34

خواهش میکنم، دقت کنید در عکس دوم ذکر کردم در صورتی که از پاور 12 ولت میخواهید استفاده کنید ابتدا باید از طریق بوستر آن را به 14.4 افزایش بدهید ، سپس به باتری مورد نظر وصل کنید، در این باره می توانید از انواع بوستر ها استفاده کنید، فقط توجه داشته باشید که در این روش کنترل جریان ندارید و احتمال اینکه از حد جریان بگذرید وجود دارد ولی خیلی کم اتفاق می افتد (در صورتی که باتری کامل خالی بشود این اتفاق می افتد)  – محمد دمیرچی 02-06-04 در 04:30

واقعا از پاسخدهی شما سپاسگزارم، در انجمن کافه ربات بیش از کلاس یاد میگیرم. پس بر اساس فرمایش شما اگر با ماژول کنترل شارژ اجازه ندیم شارژ باطری از یک حدی پایین تر بیاد می توانیم با استفاده از بوستر از اداپتور ۱۲ ولت ۵ آمپر مدار برای شارژ باطری بکاپ هم استفاده کنیم درسته؟ لطفا لینک یک بوستر مناسب در کافه ربات را هم بفرمایید  – راحله 02-06-04 در 04:47

خواهش میکنم، دقت کنید لینک همین بوستر (باک/بوست) در پاسخ قرار داده شده است. البته از بخش رگوراتور های DC-DC می توانید از انواع بوستر ها برای این موضوع استفاده کنید.  – محمد دمیرچی 02-06-05 در 08:21

ببخشید این یو پی اس سیستم مخافظت از باطری نداره؟ یعنی باطری فول شارژ بشه قطع نمیکنه؟  – راحله 02-09-12 در 10:39

سلام. ببخشید جناب مهندس دمیرچی من این مدار(نسبتا شبیه) رو بستم اما ولتاژ خروجی 2596 که به مدار میره حدود ۲ ولت از ولتاژ باطری کمتره، این مشکل رو چطور میتونم برطرف کنم. با یک ماژول ولتاژ ۱۲ ولت آداپتور ۵ تا آمپر رو کردم ۱۴.۴ و با یک ماژول برای مدار که ۱۲‌ولته آوردمش پایین اما در حالتی که میره روباطری ولتاژ خروجی ۲۵۹۶، ۲ولت کمتر از باطریه!!  – راحله 02-09-27 در 02:25

دلیل این امر تلورانس ماژول های کاهنده می باشد که بین 1 تا 2 ولت افت ولتاژ نسبت به ورودی دارند. البته در سیستم های دوربین یا دستگاه های مشابه درست است نوشته شده است 12 ولت ولی اکثرا تا 9-10 ولت نیز ورودی برسد مشکلی ندارد و کار میکند.  – محمد دمیرچی 02-09-28 در 07:08

ممنون، راهی برای حل این مشکل‌ هست؟‌چون اینطوری خیلی زودتر از انتظار باطری دیگر نمیتواند مدار را روشن نگهدارد، وسایلی هم که با ۹‌ولت کار میکنن ولتاژ که به هشت میرسه از مار میافتن  – راحله 02-09-28 در 11:58

از ماژول های باک-بوست (کاهنده- افزاینده) ای که شبه ایزوله می باشند باید استفاده کنید. مانند این محصول https://thecaferobot.com/store/adjustable-buck-boost-constant-voltage-and-constant-current-solar-charging-power-module  – محمد دمیرچی 02-09-29 در 04:48

خیلی سپاسگزارم. ببخشید آقای دمیرچی باید هر دو ماژول افزاینده و کاهنده رو ازینکه فرمودید استفاده کنم یا ماژول اول که ۱۲ ولت رو به ۱۴.۴ ولت افزایش میدیم همون ماژول ۶۰۰۹ باشه و این ماژول رو جایگزین ماژول کاهنده که ولتاژ رو به ۱۲ ولت برمیگردونه کنم؟  – راحله 02-10-01 در 09:01

بله این ماژول رو در سمت کاهنده قرار میدهید که در همه شرایط به شما 12 ولت را بدهد.  – محمد دمیرچی 02-10-02 در 05:23

ازین این ماژول هم می توانم استفاده کنم یا این کارایی ماژول که شما فرمودید نداره: https://thecaferobot.com/store/ltc3780-automatic-buck-boost-power-supply-stabilizer-solar-charging-module  – راحله 02-10-02 در 09:41

در مرحله اول این ماژول موجودی اش تمام شده است، قیمت این ماژول به دلیل داشتن موارد امنیتی در زمینه پنل خورشیدی خیلی بالاتر می باشد، اما به صورت کلی شرایطی مشابه ماژول معرفی شده دارد.  – محمد دمیرچی 02-10-02 در 10:53

بله متوجه شدم حق با شماست، حواسم به موضوع مهم قیمت نبود!! یکی تز دوستان معرفی مرده بود.... مشکل افت ولتاژ که فرمودید به ۲۵۹۶ ربط داره یا کاهنده بودن؟ مثلا ماژول LM2596-LM2577 که ظاهرا توش‌۲۵۹۶ داره هم همون مشکل افت ولتاژ رو داره یا این ماژول هم قابل با توجه به کاهنده افزاینده بودن برای این منظور قابل استفاده است  – راحله 02-10-02 در 11:30

اون ماژول مورد ایزوله سازی رو ندارد. این ماژول که معرفی کردم خدمتتون به دلیل استفاده از ترانسفورماتور حالتی مشابه نیمه ایزوله سازی دارد، اما اون مدل از ترکیب افزاینده و کاهنده استفاده کرده است و در زمانی که ولتاژ ورودی با ولتاژ خروجی یکی میشود اکثرا دچار نویز می شوند ( از آن مدل ها برای تبدیل فیکس به کمتر یا بیشتر از ورودی استفاده می شود و از همان ورودی به همان خروجی مناسب عمل نمیکند)  – محمد دمیرچی 02-10-02 در 12:01

ممنون جناب مهندس، حالا کاملا متوجه شدم، بابت این همه مزاحمت پوزش میخوام  – راحله 02-10-02 در 12:25

سلام ماژول افزاینده کاهنده ای که معرفی کردید رو یکی از بچه های برق داشت ازش امانت گرفتم تست کنم بعد یکی بخرم، اما نمیدونم چطور باید تنظیمش کنم، تو اینترنتم چیزی ازش پیدا نکردم، دوتا پیچ تنظیم داره با سه تا ال ای دی، چطور باید تنظیم کنم خروجی ۱۲ ولت و جریان مناسب رو بده؟ اون دوستم هم گفت تاخالا ازش استفاده نکردن!  – راحله 02-10-05 در 03:53

وقتی هم این ماژول رو به باطری وصل میکنم یهو ولتاژ باطری شدیدا افت میکنه، یعنی مثلا از ۸ یهو‌ میشه ۲ و دوباره ماژول رو جدا میکنه ولتاژ باطری میشه ۸! لطفا راهنمای بفرمایید مشکل چیه و تنظیماتش چطوریه که زودتر باید ماژول امانی رو پس بدم  – راحله 02-10-06 در 05:04

به نظر میاد که ماژول شما مشکل داشته باشه، ابتدا با مولتی متر ورودی را بررسی کنید که اتصالی نداشته باشه  – محمد دمیرچی 02-10-06 در 08:14

ممنون امتحان میکنم، ببخشید اگر امکان داره یک ماژول دیگری شبیه این برای موردی که من نیاز دارم در همین رنج قیمت معرفی بفرمایید  – راحله 02-10-06 در 10:26

https://thecaferobot.com/store/4a-buck-boost-converter-module-xy-sjva-4x-lcd و https://thecaferobot.com/store/adjustable-buck-boost-constant-voltage-and-constant-current-solar-charging-power-module  – محمد دمیرچی 02-10-06 در 10:54

افزودن دیدگاه

انجمن کافه‌ربات © 1400