جریان کشی از ماژول های سنسور های گاز.

9 ماه قبل
168 بازدید

0

سلام

در فروشگاه دوتا محصول رو مد نظر برای سوال دارم. 

https://thecaferobot.com/store/mq-9-gas-sensor-1

https://thecaferobot.com/store/mq-7-gas-sensor-1

در چنین فیلم یوتیوب مشاهده کردم که خروجی این ماژول ها رو به بازر وصل میکنن بدون آردینیو (دیگه نمیدونم بازر نوع اکتیو بود یا نوع دیگه ) اما جالب بود که کار می‌کرد و با شناسایی دود فورا بازر به صدا در می اومد. خب سوالم این است که حداکثر میزان مجاز جریان کشی از این دوتا ماژول چند میلی آمپر است؟ یعنی میشه با خیال راحت یک بازر اکتیو رو به خروجی این دوتا ماژول وصل کرد و مشکلی پیش نیاد یا جریانی که بازر میکشه باعث سوختن ماژول میشه؟ 

جهت سرچ کافیه به انگلیسی در یوتیوب بنویسید راه اندازی سنسور مونوکسید کربن. 

26 مرداد 02 در 04:50
حامد ساسانی پور
61

افزودن دیدگاه

1 پاسخ ثبت شده است
1

با سلام.

اگر به پشت ماژول های تشخیص گازی که لینک آنها را گذاشتید، نگاهی کنید، یک مقایسه گر ولتاژ با مدل LM393 وجود دارد.

این آی سی، خروجی دیجیتال ماژول را تامین می کند.

در دیتاشیت این آی سی آمده است که حداکثر جریان مجاز حدود 16 میلی آمپر است.

بعضی از بازرهای اکتیوی که در سایت کافه ربات موجود هستند، جریان کمتر از این مقدار را نیاز دارند و شما می توانید خروجی دیجیتال این ماژول را مستقیماً به بازر متصل کنید.

برای راه اندازی بازر قوی تر، می توانید از مدار مشابه زیر استفاده کنید.

پایه خروجی دیجیتال را به نقطه D10 تصویر فوق وصل کنید. با قرار دادن مقاومت متغیر به جای مقاومت 1 کیلواهمی، می توانید شدت صدای بازر را تنظیم کنید.

منبع ولتاژ را متناسب با بازری که انتخاب می کنید تعیین کنید.

28 مرداد 02 در 05:53
مجید مرآتی
579

سلام. ممنون از شما. (خب من تمام بازر های موجود در سایت را دیدم و زیر 30میلی آمپر نبود البته از نوع پیزو 5میلی آمپر هم دیدم که فکر نکنم پیزو روی این ماژول ها جواب بده ) خب هرچقدر که بازر آمپر کمتری مصرف کند صدای کمتری هم دارد و لذا تو این موارد حساس باید بازر قدرت مندی باشه که صداش قابل بی توجهی نباشه که قطعا جریان کشی بالایی دارند و البته دیدم که تقویت کننده ی ترانزیستوری هم بین خروجی مدار قرار می‌دهند تا بتوان جریان را تقویت کرد لطفا یک نمونه که با ولتاژ 5ولت مناسب باشد را بکشید.  – حامد ساسانی پور 02-05-28 در 07:25

جواب این سوال شما را در پاسخ اصلی گنجاندم.  – مجید مرآتی 02-05-28 در 07:39

آیا این دو ماژول رو میشه با ولتاژ 3.7الی 4ولت راه اندازی کرد یا حتما باید 5ولت باشه؟ و سوال دوم این که در آموزش سایت نوشته بود 48ساعت زمان لازمه که سنسور mq9 آماده بشه آیا این مختص آردینیو هست یا کلا 48ساعت لازم داره تا بشه ازش استفاده کرد؟ و سوال سوم این که میتونم به جای 3904 در مدار از 13007استفاده کنم؟  – حامد ساسانی پور 02-05-28 در 08:08

مدل ترانسزیستور مهم نیست. فقط npn باشه کفایت می کنه. باقی مواردش بستگی به نیاز شما داره که چه جریانی را نیاز دارید. این مدل ترانزیستور هم می توانید استفاده کنید  – مجید مرآتی 02-05-29 در 08:14

بله. کاملا متوجه منظور شما شدم درسته رشته ام نيست ولی به صورت تجربی میدونم که ترانزیستور npnبا وجود ولتاژ فعال میشه و ترانزیستور pnpبا وجود ولتاژ غیر فعال میشه . من ماژول را راه اندازی کردم کار میکنه اما یک مشکل وجود داره. شدت صدا بستگی به میزان شناسایی گاز داره. من خروجی رو از پایه ی aoگرفتم که ولتاژ خروجی بر اساس غلظت گاز بین 0.8تا 4.5ولت متغیر هست و به خاطر این متغیر بودن شدت صدا متغیر هست. راهی هست که بشه شدت صدا را ثابت کرد؟ میتونم از پایه ی خروجی do استفاده کنم با استفاده از pnpچون پایه ی do در حالت عادی ولتاژ داره. البته فعلا در حد سوال هست و نمیتونم برسی رو ماژول انجام بدم چون وقتی سنسور رو بستم و درون باکس قرار دارم از اسپری چسب یک دو سه استفاده کردم و سنسور خراب شد! باید مجدد خرید کنم  – حامد ساسانی پور 02-05-29 در 12:44

برای اینکار می توانید به این صورت عمل کنید. از مدار فوق دو عدد بسازید و در کنار هم قرار دهید (مدار اول و دوم). در مدار اول، LED را حذف کنید و پایه + منبع تغذیه را مستقیماً به پایه کلکتور (پایه بالایی) وصل کنید. از همین سیم، یک انشعاب بگیرید و به ورودی D10 مدار دوم وصل کنید. در مدار دوم، به جای LED بازر خود را قرار دهید. خروجی دیجیتال سنسور خود را به پایه D10 مدار اول وصل کنید.  – مجید مرآتی 02-05-30 در 04:44

خب یکم گیج کننده است میشه مداری که فرمودین را رسم کنید.  – حامد ساسانی پور 02-05-30 در 05:01

عکس مدار جدید بارگذاری شد  – مجید مرآتی 02-05-30 در 07:05

ممنون از شما. با این مدار جدید مشکل بر طرف میشه و دیگه صدای بازر یکسانه و به خروجی ao و مقدار زیاد یا کم اون حساس نیست؟ چون مثلا اگر مقدار کمی گاز رو تشخیص بده صدا ضعیفی پخش میکنه و اگر شدت گاز زیاد باشه شدت صدای بازر شدید میشد  – حامد ساسانی پور 02-05-30 در 09:26

به خروجی do باید وصل کنید  – مجید مرآتی 02-05-30 در 09:57

خب خروجی do بدون تشخیص گاز ولتاژ داره. و خروجی ao وقتی گاز رو شناسایی کنه برق دار میشه. این مدار که زحمت کشیدین و رسم کردین دقیقا چطور میخواد مشکل رو حل کنه؟  – حامد ساسانی پور 02-05-30 در 10:08

ببینید اگر با تشخیص گاز، پایه do صفر ولت شد، با همین مداری که بهتون دادم درست میشه. اگر همیشه 5 ولت داره، باید از پایه ao استفاده کنید. آن را به یک آی سی مقایسه گر ولتاژ (مثلا lm358) بدهید و با یک ولتاژ مرجع دیگر مقایسه کنید. وقتی غلظت گاز از مقدار تعیین شده بیشتر شد، بازر شما فعال خواهد شد. البته روی همین ماژول، این مقایسه گر وجود دارد. بنابراین باید خروجی do آن کار کند. شاید با چرخاندن پتانسیومتر آبی رنگ پشت برد، این مشکل همیشه روشن بودن do حل شود. در این صورت، فقط قسمت چپ مدار برای راه اندازی بازر کفایت می کند.  – مجید مرآتی 02-05-30 در 11:26

سلام. خب امیدوارم که بشه بازم ممنون از شما. من سنسور هارو سفارش دادم به محض اینکه به دستم رسید تست میکنم و نتیجه رو بهتون اعلام می‌کنم.  – حامد ساسانی پور 02-05-31 در 03:31

سلام. جواب داد. البته با مدار تک ترانزیستور قبلی و از پایه do در واقع اومدم دوتا ترانزیستور رو با هم موازی کردم که 400میلی آمپر رو بتونه تحمل کنه و پتانسیومتر هم حد حساسیت رو تایین میکنه که من چون برای اعلان خطر استفاده میکنم در حساس ترین حد ممکن قرارش دادم. فقط چسب مایع ریخت روی پتانسیومتر. اون پتانسیومتر آبی رنگ چند کیلو هست؟ و سوال دوم این که فعلا یک بازر رو فعال میکنه. میتونم از 13007استفاده کنم؟ (چون تحریک ماسفت آسونه اما شنیدم که برای تحریک bjt هم ولتاژ لازمه هم جریان مناسب) چون بازر فقط برای کسی که تو اتاقه مناسبه و حتی نمیتونه بیدار کنه میخوام یک آژیر دزدگیر بذارم فکر کنم حدود 1آمپر مصرف داره.البته نه خیلی قوی به اندازه کافی که بتونه از خواب بیدار کنه. در واقع فرض کنیم من ورودی بیس 13007 رو از کلکتور 3906 بگیرم در این فرض اگر از 13007 حدودا 2آمپر جریان بکشم چه اتفاقی می افته؟مدار بدون مشکل کار میکنه یا میسوزه؟  – حامد ساسانی پور 02-06-02 در 04:04

از 13007 استفاده نکنید چون طبق دیتاشیت جریان زیادی را از پایه بیس می کشد و سنسور شما قادر به تامین آن نیست. بله می توانید از ماسفت استفاده کنید. این ماژول به شما کمک خواهد کرد. https://thecaferobot.com/store/aod4184a-power-mosfet-pwm-switch تا 8 آمپر می توانید از آن بکشید. مستقیم به ماژول سنسور تشخیص گاز می توانید وصل کنید  – مجید مرآتی 02-06-04 در 05:06

سلام. نه نمیخوام از پایه ی do ماژول بکشم جریان از دوتا ترانزیستور 3904 که با هم موازی کردم کشیده میشن.دوام میاره یا این دوتا ترانزیستور هم نمیتونه تحمل کنه؟ در واقع 13007 چقدر آمپر میکشه؟  – حامد ساسانی پور 02-06-04 در 05:17

از این ماژول استفاده کنید مدار شما خیلی خلوت و ساده میشه. چون ماسفت هست، نیازی به جریان هم نداره و به راحتی می توانید آژیر را روشن کنید. ولی اگر بنا به دلایلی حتما می خواهید از مدار ترانزیستوری استفاده کنید، در مدار تصویر پاسخ، ترانزیستور اول را به BD137 تغییر بدهید و مقاومتی که به پایه بیس آن متصل است را از 1 کیلواهم به 680 اهم کاهش دهید. مقاومت 1 کیلواهمی که از ترانزیستور اول به دوم رفته را حذف کنید. پایه امیتر ترانزیستور اول (که به GND وصل شده است) را از GND جدا کنید و به پایه بیس ترانزیتور دوم وصل کنید. ترانزیستور دوم هم همان 13007 است. باقی مدار تغییری نمی کند.  – مجید مرآتی 02-06-04 در 05:44

آخه من خرید های زیاد انجام دادم و فعلا چیز خاصی برای خرید ندارم. اما لازم به ذکره که مدار بالا جواب نداد. مدار قبلی جواب داد. و با ترانزیستور pnp با شماره 3906. فقط من دوتا 3906رو موازی کردم که بتونه 400میلی آمپر رو تحمل کنه. ترانزیستور 3904 چون npnبود جواب نداد و همیشه فعال بود و صدای بازر قطع نمیشد با گذاشتن 3906مشکل حل شد و بازر فقط با شناسایی گاز شروع به صدا دادن میکنه. علاوه بر این مقاومت بین ماژول و بیس ترانزیستور رو هم حذف کردم البته مولتی ترن گذاشتم و میتونم اونو تنظیم کنم ولی در حال حاضر در 0اهم تنظیمه.  – حامد ساسانی پور 02-06-04 در 05:54

مدار فوق برای همین منظور هستش. از آنجا که مدار NPN خروجیش معکوس ورودی هست، باید دوطبقه باشه که منفی در منفی مثبت بشه. همین مداری که بهتون دادم با تغییراتی که در پیام قبلی اشاره کردم ببندید.  – مجید مرآتی 02-06-04 در 06:03

فرقش چیه؟! استفاده از دوتا ترانزیستور منفی که مثبت بشه و استفاده از یک ترانزیستور مثبت که مشکل رو حل کنه!؟ فرق خاصی داره یا مزیت خاصی؟به شدت کنجکاو شدم.  – حامد ساسانی پور 02-06-04 در 06:07

اینجا چون ترانزیستور 13007 جریان زیادی میخواد، باید یک طبقه مدار راه انداز ترانزیستوری داشته باشید. ولی برای مدار قبلی، مسیر گفتگو باعث شد به این مدار برسیم. وگرنه با یک ترانزیستور PNP هم حل میشد.  – مجید مرآتی 02-06-04 در 06:09

خب بله درست می‌فرمایید. مگه ترانزیستور 13007 چقدر جریان لازم داره؟  – حامد ساسانی پور 02-06-04 در 06:17

برای اینکه در خروجی 1 آمپر داشته باشید، حداقل باید 200 میلی آمپر به ورودی آن بدهید.  – مجید مرآتی 02-06-04 در 06:27

میتونم از 3205 استفاده کنم و گیت رو با این مدار تحریک کنم و خب بین گیت و سورس مقاومت 10کیلو بزارم که به محض قطع ولتاژ فورا ماسفت رو خاموش کنه؟چون فکر کنم اون لینک ماژول که فرستادین هم تقریبا اینجوری کار کنه. (برای پروژه اینورتر من تعداد زیادی ماسفت irf3205 برای بخش ولتاژ پایین و تعداد زیادی ماسفت irf740 برای بخش پل h خریدم که تعدادی از اون ها بلااستفاده موند.)  – حامد ساسانی پور 02-06-04 در 06:38

بله احتمالا جواب بده همین کار  – مجید مرآتی 02-06-04 در 07:08

افزودن دیدگاه

انجمن کافه‌ربات © 1400