چطور UPS بسازیم

5 ماه قبل
99 بازدید

0

سلام من قصد ساخت ups دارم که وقتی منبع تغذیه وصل هست ولتاژ آن را به خروجی بدهد وقتی برق قطع شد ولتاژ از باتری گرفته بشه جریان خروجی هم نه به صورت نامی بلکه جریان 5 آمپر کار طولانی بهم بده 

01 خرداد 03 در 04:01
Moein
1

افزودن دیدگاه

2 پاسخ ثبت شده است
0

با سلام

پیشنهاد میکنم این تاپیک را مطالعه فرمایید. در صورتی که همچنان سوالی بود در خدمت هستم.

ویرایش اول:

چون این ماژول را داخل سوال خود مطرح کردید فرض بنده این بود که شما میخواهید از UPS Online برای سیستم خود استفاده کنید به همراه باتری اسیدی برای همین این تاپیک را به شما معرفی کردم.

به صورت دیفالت پیشنهاد نمیکنم که از باتری لیتومی استفاده کنید. به هر حال اگر میخواهید از باتری لیتومی استفاده کنید این موارد را باید رعایت کنید.

• حتما از 3 سل باتری به صورت سری استفاده کنید به همراه  BMS سه سل که مدیریت باتری ها را به عهده بگیرد ( می توانید از باتری های بیشتری نیز استفاده کنید و فقط از ضریب های 3 برای این موضوع باید استفاده کنید مثلا اگر از 6 سل بخواهید استفاده کنید باید 2 به 2 باتری ها را موازی و در نهایت همگی را سری کنید)
  • مورد بعدی سیستم شارژ باتری ها می باشد که باید یک تغذیه 12.6 ولتی با جریان کنترل شده برای تامین تغذیه باتری ها استفاده کنید. اینکه باتری ها به طور کامل شارژ شدن و عملیات شارژ را قطع کند باید از ماژول رله تحریک شونده مانند ماژول کنترل شارژ باتری 12 ولت XH-M601 برای این موضوع استفاده کنید. (به این صورت که ولتاژ به 12.6 رسید شارژر را قطع کند و زمانی که به ولتاژ خالی که حدودا 9 الی 10 رسید شارژر را وصل کند - که البته باز پیشنهاد نمیکنم چون شارژ های لیتومی سیکل ولتاژ ثابت را در این شرایط انجام نمیدهند یا با جریان بسیار پایین باید این عملیات را انجام بدهید)
  • می توانید برای وصل شدن باتری ها در زمان قطع شدن برق اصلی از ماژول بک آپ باتری با سوئیچ اتوماتیک مدل XH-M350 برای رله کردن استفاده کنید

دلیل این امر که گفتم از باتری لیتومی پیشنهاد نمیدهم استفاده کنید این است که نیاز به ماژول ها خیلی زیادی برای مدیریت و بررسی همه شرایط دارید تا باتری های شما به درستی کار کنند.

زمانی که از باتری اسیدی استفاده میکنید دیگر نگران یکسره زیر شارژ بودن نیستید چون مشکلی برای این سیستم پیش نمی آید و یکی از خوبی های این سیستم انلاین بودنش هست یعنی به هیچ عنوان سیستم خاموش نمی شود.

یک نکته که جا مانده است برای شارژ کردن باتری لیتومی عرض کردم که از تغذیه 12.6 (3 سل) با جریان محدود باید استفاده کنید که برای این مورد ماژول رگولاتور DC-DC کاهنده 3 آمپر LM2596S با امکان کنترل جریان خروجی را پیشنهاد میکنم که برای ورودی باید از تغذیه بالاتر از 14 ولت (تا 36 ولت) برای این ماژول باید استفاده کنید.

01 خرداد 03 در 05:44
محمد دمیرچی
4090

مهندس این مدار وقتی باتری پر شد قطع نمیکنه تازه اگر قطع کنه باتری نمی‌خوام بهش وصل باشه یعنی خودم باتری سیار بهش وصل کنم ( 18650) شارژ هم بیرون از مدار مداراتی با رله هست وقتی تغذیه قطع میشه به باتری وصل می‌کنه من مدارش ندارم قابل اعتماد اگر هست بگید  – Moein 03-03-01 در 08:48

پاسخ ویرایش شد.  – محمد دمیرچی 03-03-01 در 01:10

مهندس من در تاپیک های قبل از شما درباره BMS و سیستم شارژ باتری لیتیومی سوال کردم و آگاهی دارم. من میخام باتری جدا از مدار UPS شارژ کنم و دلیل این امر در توضیحات گفتم و مسئله برای شارژ ندارم فقط میخام وقتی برق تغذیه قطع شد از باتری به صورت اتوماتیک وصل بشه که اگر مدار ساده با رله دارید معرفی کنید  – Moein 03-03-01 در 03:53

این ماژول بک آپ کاملا چیزی هست که میخام ولی فعلاً امکان خرید اینترنتی به دلایلی ندارم مشابه این مدار دارید ؟  – Moein 03-03-01 در 04:02

منظور شما این هست که میخواید شماتیک مداری را به شما بدهم یا یک محصول مشابه این ماژول بک آپ را به شما معرفی کنم؟؟  – محمد دمیرچی 03-03-05 در 05:28

شماتیک این محصول باشه که عالیه اگر مشابه آن هم بودید ولی شما آن را تأیید میکنید هم خوبه  – Moein 03-03-05 در 05:05

افزودن دیدگاه

0

ساده‌ترین روش این می باشد که پایه تحریک رله را با برق ورودی مشترک بکنید.

امکان دارد نیاز باشد که مقداری این مدار را تغییر بدهید، ساده‌ترین حالت این می باشد که مد نظر شما است.

زمانی که برق ورودی قطع شد با کاهش ولتاژ از روی رله پلاتین رله به حالت نرمال که در سمت باتری می باشد میرود و باعث میشود باتری وارد مدار بشود.

با وصل شدن مجدد برق ورودی دوباره رله به حالت تغذیه از سمت تغذیه بیرون برمیگردد.

البته به این موضوع توجه داشته باشید که ولتاژ رله انتخابی و جریان رله انتخابی درست باشد که بعدا به مشکل نخورید.

پایه COM خروجی میشود

پایه NC به باتری

پایه NO به منبع تغذیه

به 2 سر پایه تحریک دیود وصل میکنید و سمتی که سری دیود باشد را با پایه NO مشترک میکنید و سمت دیگر را به GND وصل کنید. (جهت پایه های تحریک مهم نیست و با قرار دادن دیود به این پایه جهت میدهید)

06 خرداد 03 در 05:48
محمد دمیرچی
4090

من 12 ولت 5 آمپر خروجی میگیرم که از یه رله 12v مثلاً 10 آمپر استفاده میکنم فقط اون دیود چی قرار بدم ؟  – Moein 03-03-06 در 06:53

یکم نقشه گیج کننده هست  – Moein 03-03-06 در 06:58

این دو مدار چطورن ؟ در سایت https://blog.microele.com/switching-between-backup-battery-and-external-power-supply/ عکس ارسال نمیشود برا همین لینک گذاشتم خدمتتون  – Moein 03-03-06 در 07:05

یک سوال ریز ماژول mini-360 همانند mini-560 بدون افت ولتاژ می‌باشد ؟ و اگر در خروجی این مدار ۳ ولت ۲۰ میلی آمپر بکشیم (0.06W) البته با احتساب تلفات مثلاً 10 درصدی بشه مثلا 0.07W این در عمل هم همینه چون توان خروجی مصرفی خیلی پایینه ماژول برا راه‌اندازی خودش مثلا یک جریان ثابت نمی‌کشه ؟  – Moein 03-03-06 در 07:33

ماژول mini-360 افت ولتاژ دارد. مدل mini-560 افت ولتاژ ندارد.  – محمد دمیرچی 03-03-06 در 07:35

هر دیود شاتکی میتوانید استفاده کنید مانند 1n4007. این نقشه ای که ارسال کردید با ماسفت می باشد که این روش را نیز می توانید انجام بدهید  – محمد دمیرچی 03-03-06 در 07:36

یک نقشه ساده تر نیز آپلود کردم  – محمد دمیرچی 03-03-06 در 07:42

الآن در عکس پایه com به NC وصل هست تغذیه باتری سمت راست هست ؟ ببخشید من دیتاشیت خوانی نمیتونم  – Moein 03-03-06 در 11:56

پاسخ ویرایش شد.  – محمد دمیرچی 03-03-07 در 04:40

مهندس من عکس نمی‌تونم بفرستم منفی باتری و منبع و رله و مصرف کننده رو به هم میزنم بعد طبق گفته شما مثبت باتری به NC مثبت منبع به NO و مثبت مصرف کننده به com دیود هم نوع 1n4007 بین پایه های بویین رله ( سر خط دار به مثبت ) توضیح تکمیلی مثلاً خازنی یا چیزی برا کارکرد بهتر مدار نیاز نیست ؟  – Moein 03-03-07 در 07:59

بر روی پاسخ به این سؤال کلیک کنید تا دوباره بتوانید عکس ارسال کنید یا سؤال اول را ویرایش کنید. سیم کشی را با توجه به توضیحات درست وصل کردید. خیر نیازی نیست.  – محمد دمیرچی 03-03-07 در 09:12

مهندس من ساختم ولی وقتی به پایه NO ولتاژ میدم کار نمیکنه وقتی تغذیه میدم به بویین رله وصل میشه خروجی مصرف کننده میگیرم کمتر از یک ولت و تو این حالت وقتی ولتاژ باتری میگیرم 4 ولت هست البته فقط تغذیه 12 بهش دادم باتری و مصرف کننده ای وصل نکردم  – Moein 03-03-10 در 03:09

منظورم ولتاژ باتری NC هست  – Moein 03-03-10 در 03:10

من مدار یک‌بار دیگه با یک رله دیگه می‌سازم ببیند تو توضیحات اشتباهی شده  – Moein 03-03-10 در 03:10

به این نکته فکر کنم توجه نکردید. ولتاژ باتری و منبع تغذیه هر 2 باید 12 ولت باشن، اینکه بخواهید سمت باتری را از 4 ولت استفاده کنید شدنی نمی باشد.  – محمد دمیرچی 03-03-13 در 05:18

آها من بعداً تست می‌کنم  – Moein 03-03-16 در 02:23

افزودن دیدگاه

انجمن کافه‌ربات © 1400